Komunia Święta na rękę – jak przyjmować?

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym Episkopat Polski i Biskup Bielsko-Żywiecki zachęcają wiernych do przyjmowania w tym czasie Komunii Świętej na rękę. Zanim jednak poprosimy kapłana, aby w ten sposób udzielił nam Komunii Świętej musimy wiedzieć jak to zrobić. Zapoznajmy się z krótką instrukcją.

Jak przyjmować komunię świętą na rękę? – wskazówki

1) Komunię świętą na rękę przyjmuje się w pozycji stojącej, nie należy klękać.

2) Istotne jest właściwe ułożenie rąk – lewa dłoń, podtrzymywana przez prawą (lewa u góry, prawa pod spodem – patrz. zdjęcie), powinna być płasko wyciągnięta (kapłan składa wówczas hostię na lewej ręce, a wierny prawą wkłada komunikant do ust).

3) Nie sięgamy sami po komunikant; czekamy aż kapłan położy nam hostię na rękę.

4) Obie dłonie należy wyciągnąć na wysokości klatki piersiowej/ramion, aby szafarz mógł je bez problemu dostrzec.

5) Przed spożyciem komunii nie należy jej całować.

6) Komunikant trzeba koniecznie włożyć do ust przy kapłanie – nie można odchodzić z komunią świętą na ręce.

7) Po przyjęciu komunii zawsze należy zobaczyć czy na naszej dłoni nie zostały jeszcze jakieś okruchy, cząstki konsekrowanej hostii. Jeżeli tak, to należy je również spożyć.

 

Zanim przystąpimy do Komunii Świętej i będziemy ją przyjmować na rękę (a nie robiliśmy tego nigdy wcześniej) – warto poćwiczyć w domu. Można przed Komunią Świętą zdezynfekować samodzielnie dłonie środkiem antybakteryjnym.