Wspomnienia z pielgrzymki pociągiem do Budapesztu

W dniach 10-12 listopada 2022 roku grupa 39 osób z naszej Parafii  pojechała pociągiem do Budapesztu. Centralnym punktem była Msza św. i modlitwa przy relikwiach św. Stefana – pierwszego chrześcijańskiego władcy Węgier. Stefan był synem księcia węgierskiego Gejzy i Adelajdy – córki księcia polskiego Mieszka I. Urodził się w ówczesnej stolicy Węgier, Ostrzychomiu (Esztergom) ok. 969 r. Według legendy chrztu udzielił mu św. Wojciech, biskup czeskiej Pragi, czczony jako patron Polski. Biskup Wojciech udzielił natomiast na pewno młodemu księciu sakramentu bierzmowania. W 995 roku Stefan poślubił bł. Gizelę, siostrę św. Henryka II, cesarza Niemiec. Po śmierci ojca w 997 r. i pokonaniu wielmożów objął rządy.
Jego największą zasługą jest zjednoczenie i umocnienie państwa po okresie rozbicia dzielnicowego. Rządził państwem węgierskim przez 41 lat. Stworzył organizację kościelną i gorliwie szerzył chrześcijaństwo. W nagrodę otrzymał od papieża Sylwestra II koronę królewską jako pierwszy król Węgier i zaszczytny tytuł “króla apostolskiego”. Koronacja nastąpiła 25 grudnia, w uroczystość Bożego Narodzenia, w roku 1000. Zostawił po sobie pamięć doskonałego, mądrego prawodawcy. Dzięki pomocy duchowieństwa wyszły dekrety królewskie, które państwu węgierskiemu zapewniły ład i dobrobyt. Dla ułatwienia administracji król podzielił państwo na komitaty (okręgi).
W 1030 r. Stefan musiał stoczyć wojnę z cesarzem niemieckim, Konradem II, który chciał politycznie uzależnić Węgry od siebie. Wielkim ciosem dla Stefana była śmierć jego jedynego syna, św. Emeryka (Imredy), w 1031 r. W planach Stefana miał on być następcą tronu. Stefan zmarł w Ostrzychomiu 15 sierpnia 1038 roku. Po latach okazało się, że ciało Stefana uległo rozkładowi, natomiast prawa ręka nie uległa zniszczeniu. Umieszczoną ją w relikwiarzu, przy którym byliśmy i modliliśmy się. Bazylika sw. Stefana jest to trzeci najwyższy budynek na Węgrzech (po Parlamencie i Bazylice św. Wojciecha w Ostrzyhomiu) liczy 96 metrów wysokości. Do wykonywania dekoracji Bazyliki zużyto ok. 40 kilogramów złota.

            W ramach pielgrzymki zwiedziliśmy także Plac Bohaterów, inaczej Plac Tysiąclecia, największy plac w Budapeszcie. Najważniejszym obiektem na placu jest Pomnik Tysiąclecia, którego budowę rozpoczęto 1896 z okazji hucznie obchodzonego 1000-lecia państwa węgierskiego. Na środku wznosi 36-metrowa kolumna archanioła Gabriela, który według legendy miał okazać się pierwszemu królowi Stefanowi i nakazał przyjęcie korony

            Podziwialiśmy budapesztański parlament – jeden z najpiękniejszych budynków tego przeznaczenia w Europie. Siedzibę władz poczęto wznosić w roku 1885. Pierwsze posiedzenie odbyło się jednak w 1896 roku, czyli w 1000. rocznicę powstania państwa węgierskiego. Byliśmy również na starówce, gdzie podziwialiśmy Zamek Królewski i Basztę Rybacką. Dzień zakończyliśmy rejsem statkiem po Dunaju oraz wspólną obiadokolacją w restauracji

            W sobotę 12 listopada po śniadaniu i Mszy św. pojechaliśmy na Halę Targową. Tam była możliwość zakupu pamiątek oraz popróbowania węgierskich przysmaków. Hala Targowa to najstarszy i największy 3 poziomowy rynek zbudowany pod koniec XIX wieku przez paryska firmę Eiffla. Z Budapesztu odjechaliśmy o godzinie 13.40. W pociągu Eurocity relacji Budapeszt – Praga zjedliśmy czeskie knedliczki z karkówką w sosie śmietanowym. Do Rajczy dotarliśmy po trzech przesiadkach w Bratysławie, Żylinie i Zwardoniu o godzinie 20.11.

            Msze święte w intencji pielgrzymów zarówno z Wiednia jak i z Budapesztu będą sprawowana w Sanktuarium Matki  Bożej Kazimierzowskiej w największe święta w roku: w intencji tych, co byli w lipcu we Wiedniu Msza św. będzie sprawowana w Wigilię Paschalną (rezurekcja) 8 kwietnia 2023 roku o godz. 18.00, a w intencji pielgrzymów do Budapesztu oraz ich rodzin będzie sprawowana w Wielkanoc 9 kwietnia 2023 roku o godz. 9.00. Pamiątkowe filmy ze wspominanych pielgrzymek są do odebrania bezpośrednio u mnie (trzeba wcześniej przynieść pendriva, podpisać i zostawić w zakrystii). Wszystkim biorącym udział w pielgrzymce serdecznie dziękuję i życzę obfitości Bożych łask.

Ks. Grzegorz Pydych