Rozpoczęcie prac związanych z projektem

Realizacja projektu:
„Wspólnie w harmonii przyrody, ciała i duszy”

Bardzo miło nam Państwa poinformować, że prace w ramach realizacji projektu ruszyły. Firma wykonująca remont plebani, weszła na teren, stawiając rusztowania niezbędne do przeprowadzenia stosownych prac. Tym samym projekt wszedł w główną fazę realizacji. O kolejnych poczynaniach będziemy informować na bieżąco.

Przy okazji rozpoczęcia prac budowlanych, Parafia w Rajczy zwraca się z uprzejmą prośbą o przejrzenie domowych archiwów. Być może gdzieś kryją się interesujące pamiątki i artefakty związane z kultem obrazu Matki Bożej Miłosierdzia – Kazimierzowskiej w Rajczy i z tutejszą Parafią? Wartość takich materiałów jest nieoceniona i z pewnością warta jest udostępnienia szerszemu gronu odbiorców. Okazja ku temu już będzie wkrótce, bowiem realizowana inwestycja obejmuje także utworzenie ogólnodostępnej sali muzealnej. Jej lokalizacja planowana jest w budynku plebani. Zatem jeśli ktoś
chciałby się podzielić swoimi archiwami, to zachęcamy do kontaktu z Parafią w celu uzgodnienia szczegółów współpracy. Mogą to być zdjęcia, zapiski, karty pocztowe, fragmenty wspomnień, dokumenty czy inne pamiątki związane z miejscem kultu. Zgromadzone eksponaty zostaną umieszczone w gablotach i opatrzone stosownym komentarzem. Ilustrować będą świadectwo wiary i przywiązania do wartości chrześcijańskich, które kształtowały świadomość i wpływały na codzienne życie mieszkańców Beskidu Żywieckiego.

Serdecznie zapraszamy do włączenia się w tworzenie salki muzealnej.

Jednocześnie przypominamy, iż prace związane z utworzeniem Sali muzealnej dotyczą adaptacji pomieszczeń na użytek stałej ekspozycji, w tym: renowacja ścian, zakup wyposażenia wystawienniczego oraz aranżacja czytelni. Obiekt będzie monitorowany i wyposażony w łazienkę oraz podjazd dla osób niepełnosprawnych.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Polska – Słowacja 2014-2020 oraz z budżetu państwa