ZMARŁ Kardynał Polycarp Pengo

Z wielkim żalem pragnę poinformować że odszedł od nas Kardynał Polycarp Pengo, emerytowany metropolita Dar-es-Salaam (Tanzania). Kardynał Polycarp Pengo był wielką osobowością kościoła w Tanzanii i na świecie, był człowiekiem o ogromnym sercu oddanym Bogu i bliźniemu. Postać księdza kardynała związana była z żywiecczyzną oraz pograniczem polsko – słowackim i samą Rajczą. Ksiądz Kardynał nawiedził końcem lat 90 – tych nasze Sanktuarium Matki Boskiej Kazimierzowskiej, w którym modlił się z naszymi kapłanami władzami gminy i miejscową ludnością oraz młodzieżą.

Kardynała powitali uczniowie w regionalnych strojach z zespołu „Rajcusie” prowadzonym przez pana Romana Śleziaka i panią Ewę Matlak oraz uczniowie z Kółka Misyjnego przy Szkole Podstawowej w Zwardoniu pod opieką pani Ewy Mroczka.

Było to bardzo miłe i wzruszające spotkanie. Najpierw modlitwa przed Cudownym Obrazem Matki Boskie Kazimierzowskie a potem słowo boże i krótkie rozmowy z dostojnikiem tanzańskiego kościoła, nasi uczniowie zaprezentowali wspaniały folklor Beskidu Żywieckiego, który bardzo zainteresował ks. kardynała, gdyż takie formy kultury ludowej są bardzo mocno kultywowane również w Tanzanii. Najlepszym tego przykładem są Masajowie czyli ludy pasterskie zamieszkujący na sawannie w rejonie Ngorongoro i Serengeti. Słyną oni podobnie jak nasi górale z kolorowych strojów, bogatej kultury i pasterstwa bydła. Dla uczniów ze Zwardonia był to bezpośredni kontakt z mieszkańcem Tanzanii, jego językiem, zachowaniem i wielką radością, która wynikała z działalności Kółka Misyjnego i jego ofiarności.

Księdzu kardynałowi towarzyszył nasz rodak ksiądz Andrzej Urbański, który urodził się w Rajczy, ale swoje życie poświęcił służbie Bogi i bliźniemu w Tanzanii. Ks. kardynał odwiedzał te miejscowości w których urodzili się misjonarze pracujący w Jego ojczyźnie. Praca tych kapłanów niosła miejscowej ludności Boga ale i pobudzała gospodarczo i intelektualnie tamte regiony. To właśnie staraniem i pracą ks. rodaka Andrzeja Urbańskiego na pięknej ziemi afrykańskiej w Morogoro postało seminarium, które szybko rozrosło się do świeckiej wyższej uczelni kształcącej miejscową młodzież w wielu kierunkach nauki.

„Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen”