Trzydniowa pielgrzymka pociągiem do Budapesztu

W dniach 10-12 listopada 2022 roku planujemy pojechać pociągiem do Budapesztu. Zapisy już trwają i maksymalna ilość osób, która może pojechać to 40. Po zapisaniu się czterdziestej osoby listę zamykamy. Cena 200 euro lub 950 zł obejmuje przejazd pociągiem w dwie strony, 2 noclegi, 2 śniadania, 2 obiady, degustację wina z przekąskami, przewodnika, rejs po Dunaju i bilet dobowy na metro.

         Z Rajczy centrum przejedziemy do Zwardonia pociągiem Kolei Śląskich. Zbiórka w Rajczy centrum o 14.00, a cztery minuty później nastąpi odjazd pociągu do Zwardonia. Tam będziemy mieli godzinę czasu na pociąg do Żyliny. Pociąg osoby ze Zwardonia odjeżdża o 15.40, a do Żyliny przyjedziemy o 17.13. Dziesięć minut później będziemy mieli pociąg pośpieszny do Bratisławy (przyjazd o 19.47), a o godzinie 19.57 odjedziemy ze stolicy Słowacji do Budapesztu. Cel podróży osiągniemy o godz. 22.23. Po przybyciu do stolicy Węgier udamy się na nocleg do hotelu.

         Najważniejszym dniem pielgrzymki będzie piątek 11 listopada 2022 roku. Pośniadnaiu rozpoczniemy zwiedzanie z przewodniczką Pesztu (Plac Bohaterów, Vajdahunyad vára, największe na Węgrzech sztuczne lodowisko,  Andrássy út, Lasek Miejski, najcieplejsze termy kraju – Széchenyi Fürdő), następnie przejedziemy najstarszym metrem w kierunku Bazyliki św. Stefana, gdzie o 11.30 będziemy uczestniczyli we Mszy św. w intencji Ojczyzny i w intencjach pielgrzymów. Po Mszy św. zwiedzimy Bazylikę. Po obiedzie przejedziemy metrem w okolice Budy – Wzgórza Zamkowego, zwiedzimy Baszty Rybackie, Plac św. Trójcy, Kościół św. Macieja, zaplecza hotelu Hilton z ruinami klasztoru Dominikanów, Cukiernię Sissi ze wspaniałymi kremówkami, najstarszy budanski budynek, dom mieszkalny z 1270 roku, podejdziemy pod Pałac Budanski i Pałac Prezydencki. Całość zwiedzania zakończy rejs statkiem po Dunaju oraz degustacja węgierskich win z zakąskami.

         W sobotę 12 listopada po śniadaniu i Mszy św. podjedziemy na Halę Targową. Tam będzie możliwość zrobienia zakupu pamiątek. Hala Targowa to najstarszy i największy 3 poziomowy rynek zbudowany pod koniec XIX wieku przez paryska firmę Eiffla, gdzie można zakupić pamiątki, paprykę, golonkę, salami, gdzie także można skosztować to, co jest najbardziej typowe dla węgierskiej kuchni, langosz, zupę gulaszową, pörkölt i palacsinta. Odjazd pociągu powrotnego jest planowany na godzinę 13.40. Do Rajczy centrum przyjedziemy o 20.11.

         Zapisy na pielgrzymkę trwają do niedzieli 30 października pod numerem telefonu: 536 610 454. Płatność można podzielić na raty. Pierwszą ratę 400 zł wpłacamy przy zapisach, a drugą można na spotkaniu organizacyjnym w czwartek 3 listopada po Mszy wieczornej w kościele ok. 18.30. Wierzymy, że pielgrzymka mimo ceny dojdzie do skutku, a wszyscy uczestnicy przeżyją ją nie tylko wymiarze religijnym, ale także jako wspaniałą lekcję historii łączącą narody Węgier i Polski.

Zapraszam Ks. Grzegorz Pydych