STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH W PARAFII RAJCZA

Standardy ochrony małoletnich w Parafii Rzymsko-Katolickiej pod wezwaniem św. Wawrzyńca Diakona Męczennika i św. Kazimierza Królewicza w Rajczy

Niniejszy dokument został opracowany w Parafii Rzymsko-Katolickiej pod wezwaniem św. Wawrzyńca Diakona i Męczennika i św. Kazimierza Królewicza w Rajczy, jako odpowiedź na prawny obowiązek wprowadzenia standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem we wszystkich instytucjach, w których one przebywają, zgodnie z ustawą z dnia 28 lipca 2023 roku o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023, poz. 1606). Przy jego opracowywaniu uwzględniono wytyczne zarówno prawa państwowego, jak i kościelnego.

Ochrona dzieci przed przemocą jest nie tylko obowiązkiem prawnym, ale przede wszystkim moralnym imperatywem wynikającym z wartości chrześcijańskich. Kościół, realizując misję powierzoną mu przez Jezusa Chrystusa, stawia na pierwszym miejscu dobro dziecka, uznając moralną i prawną odpowiedzialność za jego ochronę. Wszyscy zaangażowani w życie Kościoła zobowiązują się do stworzenia bezpiecznego i przyjaznego środowiska, w którym dobro dziecka  jest  chronione  i  szanowane,  a  stosowanie  wobec  niego  przemocy w jakiejkolwiek formie jest niedopuszczalne.

Dokument ten wyznacza standardy ochrony dzieci przed przemocą, zapewniając skuteczne działania zapobiegawcze i interwencyjne, oparte na wiedzy i poszanowaniu praw dziecka, zgodnie z Konwencją o Prawach Dziecka. Poprzez odpowiednią edukację i świadomość zagrożeń, Kościół może efektywnie zapobiegać krzywdzeniu dzieci i skutecznie je chronić, realizując tym samym swoje ewangeliczne posłannictwo.

Poniżej w załączniku cały dokument.