Remont organów zakończony!

W poniedziałek (12 grudnia) komisja konserwatorska z udziałem przewodniczącego Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej Diecezja Bielsko-Żywiecka odebrała prace konserwatorskie przy szafie organowej oraz przy instrumencie z kościoła pw. św. Wawrzyńca D. M. i św. Kazimierza Królewicza w Rajczy (powiat żywiecki).
Organy zostały zbudowane w 1897 r. przez Jana Grocholskiego – pochodzącego ze Lwowa organmistrza. Instrument posiada 23 głosy – osiemnaście w manuale i pięć w pedale. Organy są zasilane przez wiatrownice klapowe i są wyposażone w trakturę mechaniczną. Wolnostojący stół gry umieszczony jest bezpośrednio przed prospektem. Cały instrument umieszczony jest w drewnianej szafie w typie architektonicznym. Instrument posiada bogato zdobiony prospekt w stylu neoklasycystycznym, składający się z trzynastu pól piszczałkowych ujętych w siedem kwater, a każda z nich – w osobne obramowania. Szafa posiada liczne złocone dekoracje rzeźbiarskie z motywami roślinnymi a na osi środkowej bogato dekorowany kartusz, po bokach uzupełniony rzeźbiarskimi przedstawieniami dmących w trąby aniołów.
Powyższe prace zostały wykonane dzięki zaangażowaniu Parafia w Rajczy oraz dofinansowaniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Śląskiego.
🗃️ Organy z 1897 r. zbudowane przez Jana Grocholskiego z wyposażenia kościoła pw. św. Wawrzyńca D. M. i św. Kazimierza Królewicza w Rajczy, zostały wpisane do rejestru zabytków pod pozycją B/436/2021 na podstawie decyzji ŚWKZ w Katowicach z dnia 01.09.2021 r.

Zródło: https://www.facebook.com/profile.php?id=100068099874315

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach