“Rajcza przez wieki” 5 września 2021r. w naszej Parafii w Rajczy nastąpił wielki powrót do wydarzeń z roku 1669 odbyła się plenerowa rekonstrukcja historycznej wizyty króla Jana Kazimierza i przekazania przezeń obrazu rajczańskim góralom. Wszystko można było zrealizować dzięki Projektowi i współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Funduszu Patriotycznego, Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego.
Piknik Kazimierzowski to jedno z wydarzeń jakie odbyło się w Rajczy w ramach realizacji projektu „Rajcza przez wieki” . Parafia w Rajczy w ramach projektu planuje również uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości oraz uczczenie stulecie wybuchu Powstań Śląskich.
W ramach projektu wydana zostanie również książka „Rajcza – dzieje miejscowości” podkreślającą patriotyczny i religijny rys dziejów wsi. Publikacja będzie swoistą klamrą spinającą barwne dzieje wsi, znajdą się w niej rozdziały mówiące o początkach miejscowości, rajczańskich drogach ku niepodległości, historii kościoła i parafii, czy informacje o miejscowym cmentarzu legionistów.
Cała uroczystość z dnia 05.09.2021r. jest dostępna w formie filmów na YouTube Parafii w Rajczy
link poniżej:
https://www.youtube.com/channel/UCyZ6lTkJqdbx3oMJkUEoQnw
11 Listopada
“Rajcza przez wieki”
11 listopada to Narodowe Święto Niepodległości, dzień w którym w sposób szczególny celebrujemy przywiązanie do naszej ojczyzny i radujemy się z życia w wolnym, niepodległym kraju. Nasze świętowanie tego szczególnego dnia rozpoczęliśmy od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobach legionistów oraz mogile Czanieckich. O godz. 9.00 w Kościele Parafialnym w Rajczy odprawiona zastała uroczysta Msza Święta, po której odbył się zachwycający Koncert Pieśni Patriotycznych i Religijnych w wykonaniu Chóru Parafialnego „Laurentius”.
Obchody Święta Niepodległości były kolejnym etapem realizowanego przez Parafię w Rajczy projektu „Rajcza przez wieki”. W ramach tegoż projektu wydana została również książka „Rajcza. Szkice i wypisy z dziejów. Dzisiaj mieliśmy okazję po raz pierwszy zapoznać się z tą publikacją oraz spotkać się z jej autorami, Państwem Jolantą i Andrzejem Ryłko.
Warto również przypomnieć słowa Jana Pawła II, abyśmy nigdy nie, zapominali o trzech najważniejszych wartościach dla każdego Polaka, są nimi bowiem: Bóg Honor i Ojczyzna.
„Naród jest prawdziwie wolny, gdy może kształtować się jako wspólnota określona przez jedność kultury, języka, historii. Państwo jest istotnie suwerenne, jeśli rządzi społeczeństwem i zarazem służy dobru wspólnemu społeczeństwa i jeśli pozwala Narodowi realizować właściwą mu podmiotowość, właściwą mu tożsamość. To pociąga za sobą między innym stwarzanie odpowiednich warunków rozwoju w zakresie kultury, ekonomii i innych dziedzin życia społecznej wspólnoty. Suwerenność państwa jest głęboko związana z jego zdolnością promowania wolności narodu, czyli stwarzania warunków, które mu pozwolą wyrazić całą swoją własną tożsamość historyczną i kulturalną, to znaczy pozwolą mu być suwerennym poprzez Państwo.(…) naród ginie, gdy znieprawia swojego ducha – naród rośnie, gdy duch jego coraz bardziej się oczyszcza; tego żadne siły zewnętrzne nie zdołają zniszczyć!(…) O Matko! Pomóż nam przejść z Ewangelią w sercu poprzez nasze trudne ,dziś. W tę przyszłość, w którą zaprosiliśmy Chrystusa.”
Cała fotorelacja z tej uroczystości znajduję się pod tymi linkami:
https://drive.google.com/drive/folders/1SWzQHND8xX0jxMddbUI96qTHC9Vlkupd