Pielgrzymka do Pragi 4 czerwca 2022

W sobotę 4 czerwca 2022 roku planujemy pojechać do czeskiej Pragi z pielgrzymką dziękczynna za sakrament bierzmowania. W pielgrzymce mogą uczestniczyć nie tylko młodzież z klas 8 wraz z opiekunami, ale także ktokolwiek, kto wyrazi chęć i będzie chciał się z nami pomodlić i zwiedzić stolicę Czech z polskim przewodnikiem.

Z kaplicy w Rycerce Dolnej odjedziemy autokarem o 2.00 w nocy, następnie o 2.05 z zatoki przed sanktuarium w Rajczy. Następny postój jest planowany na przystanku autobusowym w Rajczy Dolnej. Do Cieszyna przyjedziemy ok. 3.30. Przejdziemy pieszo granicę państwa i udamy się na dworzec kolejowy w Czeskim Cieszynie, skąd o 4.15 odjedziemy pociągiem osobowym do Ostrawy Svinov. Stamtąd o 5.15 pojedziemy czeskim pendolino (Supercity Pendolino) do Pragi (przyjazd 8.35). Z dworca głównego zabierze nas przewodnik, który będzie nam towarzyszył 7 godzin. W drogę powrotną odjedziemy ze stacji Praha hlavni nadrazi (Praga dworzec główny) o 17.25. Do Cieszyna przyjedziemy tuż po 22.00, a następnie autokarem udamy się do Rajczy i Rycerki.

W programie pielgrzymki jest Msza św. dziękczynna w kościele Panny Marii Zwycięskiej. Świątynia pochodzi z XVII wieku. Wewnątrz znajduje się przepiękna figurka Praskiego Dzieciątka Jezus wykonaną z wosku i licznych szlachetnych kamieni. 

 Po Mszy sw. udamy się na Hradczany, gdzie znajduje się zamek. Tam od 1918 roku rezyduje prezydent Republiki Czeskiej. Co godzinę przed wejściem odbywa się zmiana warty, najbardziej uroczysta w samo południe. W obrębie całego wzgórza znajduje się też podgrodzie, mury obronne, dziedzińce, Katedra Św. Wita, która również zwiedzimy. Zobaczymy również ogrody zamkowe.

Kolejnym punktem pielgrzymki będzie Ratusz Staromiejski i rynek Starego Miasta. Być może nie będzie wielkiej kolejki i uda nam się wdrapać się po wewnętrznej klatce schodowej na wieżę ratusza staromiejskiego, bo właśnie stąd rozpościera się najpiękniejszy widok na serce miasta. Niesamowicie prezentuje się sam rynek, czerwone dachy kamienic i uliczki wokół. Z rynku będziemy podziwiać XV-wieczny  zegar Orloj. To astronomiczne cacko co godzinę serwuje nam paradę mechanicznych figur – trochę bogatszą niż stukanie się poznańskich koziołków.

Będziemy podziwiali Most Karola i Trakt Królewski. Dla wielu to właśnie kamienny most jest symbolem miasta. Niestety wiecznie zapchany przez tłumy turystów. Most pochodzi z XIV wieku, strzeżony jest wzdłuż przez kilkanaście gotyckich figur świętych. Najstarsza z nich jest św. Jana Nepomucena z 1683 roku. To właśnie w tym miejscu wrzucono świętego do Wełtawy. Jest patronem od powodzi. 

Po zwiedzaniu będzie czas na obiad (słynne czeskie knedliczki), potem przepłyniemy statkiem po Wełtawie. Następnie będzie 2 godziny czasu wolnego. O 17.00 zbiórka na dworcu głównym i o 17.25 opuścimy Pragę. Koszt całej pielgrzymki wynosi 300 zł dla osób dorosłych i 250 zł dla młodzieży do 15 roku życia. Cena obejmuje wszystko: autokar, pociąg, obiad, statek, metro, bilety wstępu i polskiego przewodnika.

Zapisy telefonicznie do niedzieli 22 maja u ks. Grzegorza pod numerem telefonu: 536 610 454. Wpłatę dokonujemy zaraz po potwierdzeniu zapisów. Spotkanie organizacyjne w sprawie pielgrzymki będzie we wtorek przed wyjazdem, tj. 31 maja po Mszy wieczornej i nabożeństwie majowym w kościele.

Serdecznie zapraszam na wyjazd. Zapisy trwają do 22 maja. Po tym terminie lista będzie zamknięta. Niech pielgrzymka będzie okazją do pogłębienia naszej wiary i podziękowania Bogu za dar bierzmowania uczniów kl. 8.