Pielgrzymka do Częstochowy autokarem w sobotę 26 listopada 2022

Wielu z nas zapewne było nie jeden raz w Częstochowie. Ale czy mieliśmy okazję być w tym wyjątkowym miejscu w dniu, kiedy nie ma uroczystości w wielką rzeszą wiernych, kiedy na spokojnie można zwiedzić z przewodnikiem zakątki Jasnej Góry oraz w spokoju pomodlić się w kaplicy Matki Bożej? Czym innym jest pielgrzymka na wielkie uroczystości, a czym innym jest wyjazd mający na celu modlitwę bez udziału tłumu połączone ze zwiedzaniem. Na Jasnej Górze zazwyczaj są tłumy, ale jest jeden taki okres w roku – pierwsza połowa listopada, kiedy jest pusto i spokojnie.

Pielgrzymka jest skierowana przede wszystkim dla seniorów, ale oczywiście może jechać każdy, kto zechce się zapisać. Koszt 140 zł obejmuje przejazd autokarem (ok. 70 zł), przewodnika jasnogórskiego (15zł), zestaw słuchawkowy (3zł), obiad (37,50) i poczęstunki w autokarze.

Zwiedzanie z przewodnikiem trwa około 2 godz. i obejmuje: Skarbiec, Salę Rycerską, Muzeum Jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry, Bastion Św. Rocha i Bazylikę Jasnogórską oraz Skarbiec. Jasnogórski Skarbiec to najstarsza część ekspozycji muzealnej na Jasnej Górze. Można tam podziwiać bogactwo i urodę najcenniejszych wotów – darów składanych w ciągu minionych wieków Matce Bożej Jasnogórskiej. Są to: wyroby złotnicze, jubilerskie i tkackie, sprzęt liturgiczny jak: naczynia i szaty liturgiczne, lichtarze, biżuteria z kości słoniowej, masy perłowej, wota papieży, kardynałów i wiernych z różnych krajów świata oraz wota polskich królów, szlachty oraz bohaterów walk narodowo-wyzwoleńczych.

Św. Jan Paweł II w czasie II pielgrzymki do Polski, kiedy obchodzono jubileusz 600 lat istnienia Jasnej Góry, 19 czerwca 1983 roku powiedział: „To poprzez owo wydarzenie z 966 roku, poprzez chrzest, u początku naszych dziejów, Jezus Chrystus został zaproszony do Ojczyzny, jakby do polskiej Kany. I zaproszona z Nim przybyła od razu Matka Jego. Przybyła i była obecna wraz ze swym Synem, jak o tym mówią liczne świadectwa pierwszych wieków chrześcijaństwa w Polsce, a w szczególności pieśń Bogurodzica(…).Maryja w Kanie Galilejskiej współpracuje ze swoim Synem. To samo dzieje się na Jasnej Górze. Iluż w ciągu tych sześciu wieków przeszło przez jasnogórskie sanktuarium pielgrzymów? Iluż tutaj się nawróciło, przechodząc od złego do dobrego użycia swojej wolności? Iluż odzyskało prawdziwą godność przybranych synów Bożych? Jak wiele o tym mogłaby powiedzieć kaplica Jasnogórskiego Obrazu? Jak wiele mogłyby powiedzieć konfesjonały całej bazyliki? Ile mogłaby powiedzieć Droga Krzyżowa na wałach? Olbrzymi rozdział historii ludzkich dusz! To jest też chyba najbardziej podstawowy wymiar jasnogórskiego sześćsetlecia”.

Plan pielgrzymki będzie wyglądał następująco: jedziemy w sobotę 26 listopada 2022 roku. Autokar zabierze pielgrzymów z trzech miejsc i w tych miejscach będą zbiórki: odjazd autobusu z pod kaplicy w Rycerce Dolnej nastąpi o 8.00, z przed kościoła głównego z zatoki o godz. 8.10, a z Rajczy Dolnej z przystanku, gdzie zatrzymują się autobusy na Żywiec o godz. 8.15. Przy zapisach dokonujemy wpłaty oraz wskazujemy miejsce gdzie chcemy wsiadać. W drodze do Częstochowy nie zabraknie modlitwy, konferencji maryjnej oraz wspólnej kawy wraz z czymś na słodko.

Po przyjeździe rozpoczniemy zwiedzanie Jasnej Góry z przewodnikiem, po czym zjemy wspólny obiad. O 14.30 będziemy uczestniczyli we Mszy sw. Następnie będzie czas wolny na indywidualną modlitwę oraz zakup pamiątek. O 16.00 będzie możliwość uczestniczyć w nabożeństwie różańcowym w kaplicy Matki Bożej. O 17.00 udamy się w powrotną podróż do Rajczy. Zapisy wraz z wpłatą 140 zł trwają do niedzieli 20 listopada. Można zapisywać się w zakrystii u Pana kościelnego Władysława w Rajczy, u Pana kościelnego Mateusza w kaplicy w Rycerce Dolnej lub bezpośrednio telefonicznie u ks. Grzegorza pod numerem 536 610 454. Aby pielgrzymka doszła do skutku, musi się zapisać min. 40 osób. Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w pielgrzymce i nie zwlekanie z zapisami na ostatnią chwilę.

Ks. Grzegorz Pydych