Pielgrzymka autokarowa do Torunia

W pierwszym tygodniu ferii w dniach 14-16 lutego 2022 roku Parafia planuje zorganizować trzydniową pielgrzymkę autokarową do Torunia. W programie jest siedziba Radia Maryja, Muzeum Żywego Piernika, sanktuarium NMP Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, sanktuarium NMP Nieustającej Pomocy, zwiedzanie Starówki z przewodnikiem, nawiedzenie miejsca porwania ks. Jerzego Popiełuszki i muzeum w Górsku oraz miejsca męczeńskiej śmierci ks. Jerzego we Włocławku. Zapisy wraz z zaliczką do 23 stycznia. Oto szczegóły na temat wspominanej pielgrzymki:

Parafia w Rajczy organizuje pielgrzymkę autokarową do Torunia w dniach 14-16 lutego 2022 roku. Do Torunia wyruszymy w poniedziałek 14 lutego 2022 roku z parkingu przy kaplicy w Rycerce Dolnej, następnie ok. godz. 5.00 spod sanktuarium Matki Bożej Kazimierzowskiej w Rajczy, autobus zatrzyma się także na przystanku w Rajczy Dolnej. Po drodze przewiduje się kawę, słodki  poczęstunek oraz 2 lub 3 postoje. Nasz pobyt w Toruniu rozpoczniemy od wizyty w siedzibie Radia Maryja przy ulicy Żwirki i Wigury 80. O godzinie 12.30 będziemy uczestniczyć na żywo w kaplicy radiowej w transmitowanej przez na cały świat modlitwie różańcowej (radiomaryja.pl).

Po nawiedzeniu siedziby Radia Maryja udamy się autokarem na obiad do Domu Pielgrzyma znajdującego się przy ul. św. Józefa 23/35 tuż obok siedziby TV Trwam oraz Sanktuarium NMP Nieustającej Pomocy, skąd prawie codziennie jest transmitowana Msza św. przez radio Maryja. Szczegóły o miejscu naszego zakwaterowania można przeczytać na stronie: dompielgrzymawtoruniu.pl

O godzinie 14.30 podjedziemy autkorarem do Muzeum Żywego Piernika. Jest to muzeum narracyjne, w którym każdy odwiedzający weźmie udział w interaktywnym pokazie. Goście dosłownie przeniosą się w czasie do średniowiecznego Torunia, a przy zwiedzaniu użyją wszystkich zmysłów – od węchu po dotyk. Muzeum posiada 2 piętra. Pierwsze piętro przenosi gości do średniowiecza, w którym – pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej – poznają wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotują ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Goście muzeum pieką tradycyjne pierniki figuralne, czyli pierniki wykonane z ciasta jadalnego, które nie posiada żadnego środka spulchniającego. Dzięki temu zachowują piękne wzory, ale po wypieczeniu są niezwykle twarde. Pierniki te polecane są do zjedzenia tylko po uprzednim zamoczeniu, np. w kawie lub herbacie. Z ofertą muzeum można zapoznać się na stronie muzeumpiernika.pl.

W cenie biletu jest także zwiedzanie drugiego piętra muzeum (piernikarni z 1905 roku). Goście zobaczą tam m.in. oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec, kolekcję woskowych form, a każdy chętny będzie mógł ozdobić piernik lukrem, biorąc udział w warsztatach dekorowania prowadzonych przez artystkę malarkę. W muzeum znajduje się sklepik i po zwiedzaniu każdy może kupić pamiątki związane z Toruniem, formy piernikarskie, jak i ręcznie produkowane, oryginalne pierniki.

Po zwiedzaniu muzeum udamy się do Domu Pielgrzyma na godzinny odpoczynek, a następnie o 17.30 udamy się pieszo do Sanktuarium św. Józefa i NMP Nieustającej Pomocy w Toruniu, gdzie o 18.00 będziemy uczestniczyć we Mszy św. To właśnie z tego kościoła Radio Maryja w poniedziałki, środy i piątki transmituje Eucharystię, a w środy ponadto Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Nasza grupa we Mszy św. transmitowanej będzie uczestniczyć w środę. Decyzją Stolicy Apostolskiej z dnia 17 czerwca 2004 roku toruńskie sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy znajdujące się przy kościele św. Józefa, zostało afiliowane do Bazyliki Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore) w Rzymie. Dzięki temu zorganizowane grupy mogą uzyskać przywilej odpustu zupełnego za każdym razem, kiedy nawiedzają to miejsce. Po Mszy świętej udamy się na kolację. Wieczór pierwszego dnia pielgrzymki można spędzić na basenach i saunach AquaToruń. Atrakcja będzie tylko dla chętnych i tylko fakultatywnie (każdy indywidualnie pokrywa koszt atrakcji). Osoby niezainteresowane basenami mają czas wolny: mogą odpocząć w Domu Pielgrzyma lub na starówce.

 

Dzień drugi pielgrzymki rozpocznie przejazd autokarem do Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.  Kościół powstał jako wotum wdzięczności za pontyfikat papieża Jana Pawła II. Obiekt mieści ok. 3 tys. wiernych. W kościele jest 900 miejsc siedzących. W centralnym miejscu znajduje się kopia kaplicy z Watykanu, gdzie Jan Paweł II odprawiał Mszę św. i modlił się przed Najświętszym Sakramentem. Na dolnym poziomie jest Kaplica Pamięci. Stanowi unikalny w skali międzynarodowej pomnik powstały z pragnienia oddania czci Polakom, którzy z narażeniem życia swego i swej rodziny ratowali Żydów w czasie II wojny światowej. Witraże kaplicy przedstawiają sceny z pontyfikatu papieża Jana Pawła II, a jeden z nich, o wymiarach 4×4 m, obrazuje pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja do Jana Pawła II i zawiera cytat ze słów papieża: „Ja Panu Bogu codziennie dziękuję, że jest w Polsce takie radio i że się nazywa Radio Maryja”. Całość budynku wieńczy kopuła o wadze około 320 ton z dodatkową koroną. W sanktuarium będziemy uczestniczyli we Mszy świętej godzinie 7.00 oraz w nowennie do św. Jana Pawła II. Celebracja będzie transmitowana na kanale Youtube. Wpisujemy hasło: Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu i możemy oglądać transmisję. Wtorkowa poranna Msza św. jest transmitowana także przez radio Maryja.

Po zwiedzaniu sanktuarium udamy się do Domu Pielgrzyma na śniadanie i kawę. O godzinie 10.00 podjedziemy autokarem na wpisaną na listę UNESCO Toruńską starówkę, gdzie pod okiem przewodnika zwiedzimy najważniejsze miejsca Torunia: Pomnik Mikołaja Kopernika, Ratusz staromiejski, Dwór Artusa, Katedra św. Janów (z wejściem do kościoła), podejdziemy pod Dom Kopernika, Kościół NMP (z wejściem do kościoła), Kościół Ducha Św., Krzywą wieżę, Kościół św. Jakuba oraz ruiny Zamku Krzyżackiego. Po zwiedzaniu starówki udamy się na obiad.

O godzinie 15.30 podjedziemy do oddalonej ok 5 km od Torunia miejscowości Górsk (5 km od Torunia w kierunku Bydgoszczy). To tutaj w 19 października 1984 r. ks. Jerzy Popiełuszko został brutalnie porwany przez oficerów ówczesnej Służby Bezpieczeństwa a następnie bestialsko zamordowany. W upamiętnieniu tamtych straszliwych wydarzeń przy drodze krajowej nr 80, w miejscu porwania księdza Jerzego, powstał Pomnik Krzyż, który od wielu lat jest celem pielgrzymek ludzi, pragnących oddać hołd wielkiemu kapelanowi solidarności. Kontynuując ideę upamiętnienia Jego postaci, przy ulicy Markiewicza 9 powstało Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki. W wnętrzach Muzeum odwiedzający znajdą wiele ścieżek historycznych oraz mnóstwo materiałów, opisujących życie i pracę ks. Jerzego Popiełuszki. Zaraz po wejściu odwiedzający przeniosą się do pamiętnego 19 października 1984 r. i prześledzą tragiczne wydarzenia owego piątkowego wieczoru. W pomieszczeniu muzeum zainstalowano nowoczesne ekrany multimedialne, dzięki którym można posłuchać wywiadów ze świadkami tamtych dni. Interesującą interaktywną formę nadano prezentacji sutanny, w której odnalezione zostało ciało ks. Jerzego. Wykorzystano do tego technologię wykrywania ruchu, dającą odwiedzającym kontrolę nad wyświetlanym obrazem i możliwość pełnego zbadania jego fragmentów. Spacerowi pośród eksponatów towarzyszyć będą głosowy znanych i ważnych postaci historycznych tamtego okresu, miękko dobywających się z dyskretnie rozmieszczonych paneli dźwiękowych. Odwiedzający znajdą tu również kompletne zbiory kazań ks. Jerzego Popiełuszki, udostępnionych w interaktywnej instalacji, skonstruowanej na podobieństwo mównicy kościelnej. Całe pomieszczenie muzeum usiane jest ogromną liczba zdjęć z życia i pracy duszpasterskiej księdza Jerzego, od czasów pobytu w seminarium duchownych, poprzez pobyt w wojsku, posługę kapłańską w kolejnych parafiach, aż po działalność polityczną, prowadzoną do ostatnich dni. Wstęp do Muzeum jest za dobrowolna ofiarą, którą każdy złoży na początku zwiedzania. Po muzeum oprowadzą nas przewodnicy Centrum Edukacji Młodzieży. W sektorze kapłaństwa znajdują się kopie obrazków prymicyjnych bł. ks. J. Popiełuszki, każdy zwiedzający może zabrać sobie na pamiątkę gratis. Przed wejściem do Muzeum znajdują się cytaty (651) ks. J. Popiełuszki z Jego nauczania. Zwiedzający może także zabrać wylosować i ze sobą za darmo do domu czytając duchowe przesłanie.

Po nawiedzeniu miejsca związanego z ostatnimi chwilami życia ks. Jerzego Popiełuszki grupa przejedzie do Domu Pielgrzyma, gdzie o 18.00 będzie kolacja. Po niej czas wolny.

W trzecim dniu rano o 7.00 będziemy uczestniczyli transmitowanej przez radio Maryja Mszy św. z Sanktuarium św. Józefa i NMP Nieustającej Pomocy w Toruniu. Po śniadaniu udamy się do Włocławka nad tamę, gdzie 30 października 1984 wyłowiono zmasakrowane ciało bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jego życie zwieńczone męczeńską śmiercią na włocławskiej tamie, uświęciło miejsce gdzie utworzona została Parafia p.w. Matki Bożej Fatimskiej (1997), a dziś wznoszone jest Sanktuarium Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki,. Do Pani Fatimskiej bł. Jerzy Popiełuszko żywił wielką cześć a bł. Jan Paweł II całkowicie Jej zawierzał swoje życie i papieskie posługiwanie. Przesłanie Matki Bożej wzywającej do nawrócenia i codziennej modlitwy za grzeszników urzeczywistniło się w życiu i świadectwie śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Bracia Pocieszyciele od samego początku, zajęli się pielęgnowaniem modlitwy o rychłą beatyfikację patrona i kapelana ludzi pracy oraz Solidarności, jak również organizacją corocznych uroczystości ku czci Ks. Popiełuszki i propagowaniu miejsca męczeństwa przy pobliskiej tamie. Po obiedzie udamy się w drogę powrotną do Rajczy.

Zachęcam gorąco do wzięcia udziału w pielgrzymce. Ze względów organizacyjnych zapisy na pielgrzymkę będą trwały od 9 do 23 stycznia 2022 roku, żeby dokonać rezerwacji wszystkich wejść, przewodników, autokaru, noclegów i posiłków. Cena pielgrzymki nie jest niska (600zł), ale obejmuje wszystko. Sam przejazd autokarem (ponad 500 km w jedną stronę),  pełne wyżywienie: 2 śniadania, 3 obiady i 3 kolacje oraz 2 noclegi w pokojach z łazienkami kosztują 500 zł. Reszta kosztów to słodkie poczęstunki podczas podróży, bilety wstępu do Muzeum Żywego Piernika, na ruiny zamku krzyżackiego, prelekcje, przewodnicy. Pielgrzymka dojdzie do skutku, jeśli do 23 stycznia zapisze się co najmniej 40 osób. Ze względu na organizację pielgrzymki (rezerwacja noclegu, wyżywienia, przewodnika po mieście, wizyty w Muzeum Piernika) zapisy już się rozpoczęły i potrwają do końca stycznia. Przy zapisach konieczne jest podanie nr telefonu, adres i wpłata zaliczki 300 zł lub całość. Reszta wystarczy jak będzie uregulowana na spotkaniu przedpielgrzymkowym, które odbędzie się tydzień przed wyjazdem. Ufam, że mimo wysokiej ceny spowodowanej kosztami paliwa i wyżywania,  wyjazd będzie miał wielkie zainteresowanie wśród parafian i już pod koniec stycznia lista chętnych zostanie zamknięta. Zapraszamy do zapisów. O szczegóły pielgrzymki można pytać pod numerem tel. 536 610 454.

 

Ks. Grzegorz Pydych