Ogłoszenia – Niedziela 26.09.2021r.

26 NIEDZIELA ZWYKŁA

Refleksje Ewangeliczne

   Otóż, pomiędzy 1 września a 5 października 1939 r. trwała tzw. kampania wrześniowa, podczas której polscy żołnierze ostatecznie bezskutecznie próbowali odeprzeć najazd przeważających sił wojsk niemieckich. Co więcej, 17 września 1939 r. granice II Rzeczpospolitej przekroczyły oddziały armii czerwonej, w konsekwencji przyłączając tzw. kresy wschodnie do Związku Radzieckiego. Badacze historii zasadniczo zgodnie orzekają, że w roku 1939 ani wojna obronna Polski nie musiała się skończyć dla naszego kraju katastrofą, ani też od tamtych dni nad światem nie musiała zawisnąć na kolejne długie sześć lat czarna chmura II wojny światowej, która kosztowała życie milionów ludzi, nierzadko zabitych w sposób bestialski. A wystarczyło tylko, aby ówcześni sojusznicy Polski, czyli Francja i Wielka Brytania, dotrzymały złożonych wcześniej obietnic, że w razie hitlerowskiego ataku nie pozostawią naszego kraju w osamotnieniu. Owszem, 3 września 1939 r. Francja i Wielka Brytania wypowiedziały Niemcom wojnę, ale przez całą kampanię wrześniową była to „dziwna wojna”, gdyż była udawana, tzn. nie zostały przez aliantów podjęte wówczas żadne istotniejsze akcje militarne, a tylko w tamtym czasie one mogły uratować istnienie II Rzeczpospolitej. Złożone więc jeszcze Polsce przed wybuchem II wojny światowej przez sprzymierzeńców gwarancje pomocy okazały się być warte co najwyżej tle, ile papier, na którym zostały napisane, czyli w sumie NIC… Spójrzmy teraz na niedzielną Ewangelię. Najodpowiedniejszym słowem, które wyraża jej treść, wydaje się być „przymierze”. Jezus objaśnia bowiem tajemnicę małżeństwa, mając na uwadze fakt, że Bóg nie cofa raz danego człowiekowi słowa, nawet wtedy, gdy ten ostatni okazuje się być wiarołomny. Istotnym elementem Chrystusowej nauki o małżeństwie jest więc m.in. wezwanie do wypełnienia złożonych sobie nawzajem przez małżonków obietnic, zwłaszcza obietnicy wierności. Zauważmy też, że Pan uchylanie się od dotrzymania złożonych podczas zawierania małżeństwa obietnic bez ogródek nazywa „zatwardziałością serca”.

Sumując, można powiedzieć tak: Z przywołanych wyżej bolesnych doświadczeń naszego kraju i z niedzielnej perykopy ewangelicznej wypływa jednaka nauka:

Człowieku, jesteś tyle wart, ile warte są złożone przez ciebie obietnice!

Kalendarz Liturgiczny:

 • W poniedziałek, 27 września – wspomnienie Świętego Wincentego a Paulo, prezbitera.
 • We wtorek, 28 września – wspomnienie Świętego Wacława, męczennika.
 • W środę, 29 września – Święto Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała.
 • W czwartek, 30 września – wspomnienie Świętego Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła.
 • W piątek, 1 października – wspomnienie Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła.
 • W sobotę, 2 października – wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów.

OGŁOSZENIA

Składamy Wszystkim, którzy w najbliższym tygodniu będą obchodzić swoje imieniny najserdeczniejsze życzenia.

Niech Wasi Patronowie wypraszają Wam u Boga zdroje łask.

 1.    Pod chórem do puszek można składać ofiary na zakup węgla na zimę, aby ogrzać nasz Kościół. Serdecznie dziękujemy za złożone ofiary do kopert w kwocie 12860 zł. Wszystkich ofiarodawców polecamy w naszych modlitwach Matce Bożej Kazimierzowskiej.
 2.    W tym tygodniu przypada pierwszy piątek – oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i pierwsza sobota miesiąca – Czcimy Niepokalane Serce Matki Bożej. W piątek rozpoczynamy Nabożeństwa Różańcowe.
 3.    W naszym Sanktuarium nabożeństwo różańcowe codziennie o godz. 17:30, a po nim Msza Święta. Zapraszamy wszystkich do licznego udziału a zwłaszcza Róże Różańcowe, dzieci i młodzież.
 4.    W sobotę przed południem od godziny 9.00 udamy się z posługą sakramentalną do chorych. Prosimy, aby chorych zgłaszać w zakrystii, telefonicznie lub w kancelarii do piątku. Zatroszczmy się o naszych chorych, aby także oni mogli skorzystać z sakramentów świętych.
 5. W przyszłym tygodniu składka przeznaczona jest na Seminarium Duchowne.
 6. Za 10 dni – 6 października obchodzić będziemy zakończenie Nabożeństw Fatimskich w tym roku. Już dziś zapraszamy wszystkich do udziału w tym ostatnim Nabożeństwie Fatimskim. Zarezerwujmy sobie już dziś ten wieczór dla Matki Bożej. Jest to również Tradycyjna Pielgrzymka Górali Żywieckich do Matki Bożej Kazimierzowskiej.

INTENCJE MSZALNE

27.09.21 – 3.10.21r.

 

27.09 – Poniedziałek – Św. Wincentego a Paulo, kapłana

 

630 – † Karolina Ryłko, Franciszek Pryszcz z żoną Heleną;

700 – † Tadeusz i Maria Szatanik, † Andrzej i Rozalia Pytlarz;

1800 – † Maria Wróbel mąż Czesław;

Rycerka Dolna:

1700 – o zdrowie i błogosławieństwo Boże dla rodziny Biernatów.

 

28.09 Wtorek – Św. Wacława, męczennika

 

630 – † Zbigniew Zgoda;

700 – † Maria Mika oraz Władysława Bryś z siostrą Michaliną;

1800 – † Bronisława Stasik z mężem i córką;

Rajcza Dolna:

1700 – o Boże błogosławieństwo dla wnuków.

 

29.09 – Środa – Święto Św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała

 

630 – † Józef, Wiktoria Nowak, córka Maria, zięciowie: Zbigniew i Tadeusz;

700 – 1) † Zbigniew Zgoda;

2) † za zmarłych Panu Bogu wiadomych;

1800 – 1) † Michał Ryłko w 24 rocznicę śmierci z żoną Elżbietą i rodzicami;

2) † Paweł Haręża w 1 rocznicę śmierci.

 

30.09 – Czwartek – Św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła

 

630 – † Jan i Hermina Wejchenig z zięciem Tadeuszem i rodzice;

700 – † Zbigniew Zgoda;

1800 – † Wiktoria Pomietło z mężem Bronisławem z synami: Janem i Franciszkiem;

Rajcza Dolna:

1700 – † Helena Zając w 20 rocznicę śmierci z mężem Józefem;

Rycerka Dolna:

1700 – † Krzysztof Bogdał.

 

1.10 – Piątek – Św. Teresy od Dzieciątka Jezus, doktora Kościoła

 

630 – † Kazimierz i Wiesława Sporek z synem Jackiem i rodzice;

700 – 1)† Mieczysław Dudziec;

2)† Anna i Robert Kukuczka;

1800 – Dziękczynna za otrzymane łaski z prośbą o błogosławieństwo Boże w 30 rocznicę ślubu.

 

2.10 – Sobota -Świętych Aniołów Stróżów

 

630 – † Maria i Tadeusz Kocoń;

700 – † Helena i Stanisław Walus z synem Janem;

1800 – 1)† Józef Piela z żoną Wiktorią i siostrą Cecylią;

2) W intencji Anny i Jarosława z okazji 15 rocznicy zawarcia sakramentu małżeństwa z prośbą o błogosławieństwo Boże, zdrowie, potrzebne łaski przez wstawiennictwo MB Kazimierzowskiej.

 

26.09 – XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA

 

  700 – † Maria i Michał Dziergas;

900 – 1) † Anna, Franciszek i Andrzej Lach;

2) † Jacek Sporek z rodzicami, teściami i szwagrami;

1030 – † Jan Jurczak 2 rocznica śmierci;

1145 – o Boże błogosławieństwo i opiekę MB Kazimierzowskiej dla Zofii i Michała w 50 rocznicę sakramentu małżeństwa i dla rodziny;

1800 – † Sylwester i Emilia Kociołek z synem Dariuszem i rodzicami.

 

Rajcza Dolna:

800 † Józef Wiercigroch z żoną Władysławą i rodzicami;

Rycerka Dolna:

930 – o zdrowie i błogosławieństwo Boże, opiekę MB Kazimierzowskiej dla Mieczysławy w 80 rocznicę urodzin;

Nickulina:

1100 – † Ola Sury z mężem Bronisławem i rodzicami Józefem i Bronisławę Kręcichwost.

Życzymy wszystkim błogosławionej niedzieli oraz dobrego tygodnia.

Szczęść Boże.