Ogłoszenia – Niedziela 19.12.2021r.

4 NIEDZIELA ADWENTU 

Ksiądz profesor Jerzy Szymik twierdzi, że powierzchowne kontakty, takie jak wyjście z kolegami na piwo i zaliczanie kolejnych lokali, mogą dać odprężenie, ale nie uleczą samotności. Człowiek potrzebuje prawdziwej miłości, niepomylonej z egotyzmem.

Spotkanie Maryi i Elżbiety przebiegało w atmosferze prawdziwej przyjaźni. Na dźwięk zwykłego pozdrowienia – bezmyślnego i konwencjonalnego – z pewnością nie poruszyłoby się dzieciątko w łonie Elżbiety i nie zostałaby napełniona Duchem Świętym.

„Największym cudownym wydarzeniem w życiu są spotkania. I cała mądrość życia polega na tym, aby je docenić. Gdyby człowiek umiał wykorzystywać spotkania, to życie ludzkie byłoby prawdziwym arcydziełem”  – uważał profesor Stefan Świeżawski.

OGŁOSZENIA:

 • W czwartek, 23 grudnia od godziny 9.00 kapłani pojadą do chorych, prosimy żeby ich zgłosić w kancelarii lub w Zakrystii.
 • Zachęcamy do udziału w Roratach, zwłaszcza tych, którzy jeszcze nie byli w tym roku. Zakończenie Rorat będzie w czwartek wieczorem o godzinie 18.00.
 • We wtorek, środę i czwartek będziemy spowiadać w Naszym Sanktuarium od godziny 17.00.  Także w Wigilię rano Spowiedź podczas Mszy Świętych (tylko dla osób, które nie mogą przystąpić do Spowiedzi Świętej wcześniej). Nie odkładajmy Sakramentu Pokuty i Pojednania na ostatnią chwilę. Niech każdy wykorzysta tę dodatkową szansę by tegoroczne Święta Bożego Narodzenia przeżyć w stanie łaski Uświęcającej przyjmując Komunię Świętą. Oprócz tego spowiadamy codziennie przed każdą Mszą Świętą.
 • W środę zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
 • W czwartek pół godziny przed Mszą Świętą wystawienie i Adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.
 • W piątek, 24 grudniaWigilia Bożego Narodzenia, zachowujemy  tradycyjny post od potraw mięsnych a także pamiętajmy żeby nie spożywać alkoholu.
 • W godzinach wieczornych zasiadamy do wspólnej Wieczerzy Wigilijnej, stół niech będzie nakryty białym obrusem, pod którym kładziemy garść siana, na talerzu niech znajdą się poświęcone opłatki, którymi będziemy się łamać i składać sobie wzajemnie życzenia. Wieczerzę rozpoczynamy od wspólnej Modlitwy (np: ANIOŁ PAŃSKI) i czytania opisu Narodzenia Pana Jezusa z Ewangelii Św. Łukasza. W modlitwie szczególnie pamiętamy o ludziach chorych i samotnych. Pamiętajmy także o kapłanach pracujących w naszej parafii, pochodzących z niej i siostrach zakonnych. Zapalmy Świecę Caritas jeżeli jest w rodzinie. Życzenia rozpoczyna składać ojciec najpierw żonie i dzieciom, dziadkom lub innym. A  następnie matka mężowi i dzieciom. Życzenia niech będą pełne miłości, życzliwości i przebaczenia. Zachowujemy wszystkie zwyczaje i tradycje związane z Wieczerzą Wigilijną i opowiadamy jak wyglądała w Wigilia w naszych rodzinach w dzieciństwie. Modlimy się i wspominamy zmarłych z naszej rodziny, pamiętając o nich, by w Wigilię na ich grobie pomodlić się i zapalić świecę. Spożywamy tradycyjne wigilijne potrawy. Po zakończonej Wigilii śpiewamy kolędy. Pięknym zwyczajem jest, kiedy sąsiedzi idąc do siebie wzajemnie składają sobie życzenia i przebaczają sobie różne urazy.  W Wigilię 24 grudnia pamiętajmy także w swoich modlitwach o Księdzu Adamie, który w tym dniu ma imieniny.
 •    O północy udajemy się wspólnie na Pasterkę by uczestniczyć w niezwykłej Mszy Świętej Narodzenia Pana Jezusa. Na Którą zapraszamy wszystkich parafian, a dla uświetnienia zapraszamy Zespoły Regionalne, kto ma, niech przyjdzie w stroju regionalnym  i inne grupy i Organizacje działające na terenie naszej parafii. Dziękuję Regionalnemu Zespołowi Pieśni i Tańca „Ziemia Rajczańska” za śpiew podczas Mszy Świętej Pasterskiej. Zapraszamy wszystkich także w Dzień Bożego Narodzenia na Uroczystą sumę o godzinie 11.45.
 • Pod chórem do puszek można także składać ofiary na zakup węgla na zimę, aby ogrzać nasz Kościół kwota do tej pory zebrana to 16363.50 zł, w ostatnim czasie zebraliśmy 1150 zł. Serdecznie dziękujemy za wszelkie ofiary złożone na te cele, za wszelką pomoc i za wszelkie dobro. Wszystkich ofiarodawców i ich rodziny polecamy opiece Matki Bożej Kazimierzowskiej.
 • Pod chórem można się zaopatrzyć w świecę Caritas na stół wigilijny. Ofiara ze świec (duża 30 zł. mała 15 zł) przeznaczona będzie na dożywianie głodnych dzieci w Botswanie w Afryce.
 •    W sobotę, 25 grudnia –  Uroczystość Bożego Narodzenia. Msze Świętej w porządku niedzielnym. Składka przeznaczona w tym dniu na remont organów. O godz. 17:45 uroczyste świąteczne Nieszpory. Zapraszamy wszystkich na Sumę na godzinę 11.45 – po Mszy Świętej koncert Kapeli Góralskiej „Uostomili”. Rozpoczynamy czas Oktawy Świąt Bożego Narodzenia. Składka w Boże Narodzenie przeznaczona będzie na potrzeby Naszego Sanktuarium Matki Bożej Kazimierzowskiej.
 •     W Niedzielę  – Święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Modlimy się w tym dniu za katolickie uczelnie w Polsce (Składka przeznaczona na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie). O godz. 9:00 tradycyjne poświęcenie owsa. Na Mszy Świętej o godz. 11:45 udzielać będziemy Sakramentu Chrztu Świętego, dzieci prosimy zgłosić wcześniej w Kancelarii Parafialnej.
 • Wszystkie osoby zainteresowane dodatkowymi egzemplarzami książek pt. “Rajcza szkice i wypisy dziejów” prosimy o kontakt z Księdzem Proboszczem pod nr. tel.606 247 861.
 • Po Świętach kapłani będą kontynuować Wizytę Duszpasterską:
 • W poniedziałek, 27 grudnia od godziny 8.30 Ks. Marcin – Rajcza Kuchejdy od rodziny Salamon 343A do rodziny Rybarski 317.
 • W poniedziałek, 27 grudnia od godziny 8.30 Ks. Adam – Rajcza Tomusie od rodziny Urbański 177B do rodziny Mizia 198.
 • W poniedziałek, 27 grudnia od godziny 8.30 ks. Proboszcz – Rajcza Janoty (część I) od rodziny Mizia 498 do rodziny Piec 539.
 • We wtorek, 28 grudnia od godziny 8.30 Ks. Grzegorz – Ujsoły Hutyry (część II) ul. Targówek, Krótka i Spacerowa.
 • We wtorek, 28 grudnia od godziny 8.30 Ks. Adam – Rycerka Dolna od rodziny Ciurla/Rogaliński 147B do rodziny Podgórzec 93.
 • We wtorek, 28 grudnia od godziny 8.30 Ks. Proboszcz – Rajcza Janoty (część II) od rodziny Dąbrowski 545 do rodziny Malczewski 516B.
 • W środę, 29 grudnia od godziny 8.30 Ks. Marcin – Rajcza Liszki od rodziny Piątek 300B do rodziny Motyka 318B.
 • W środę, 29 grudnia od godziny 8.30 ks. Grzegorz – Rajcza Martyny od rodziny Maślanka 131B oraz domy za torami od rodziny Romański 138A do końca.
 • W środę, 29 grudnia od godziny 8.30 ks. Proboszcz – Rajcza oś. Kazimierzowskie (część I) od rodziny Gogler 495C do końca.
 • W czwartek, 30 grudnia od godziny 8.30 ks. Marcin – Rycerka Dolna od Soli, Ceglina od rodziny Kubica 1A do Najzer 70C.
 • W czwartek, 30 grudnia od godziny 8.30 ks. Adam – Rajcza ul. Polna (cała) od rodziny Kurowski 16.
 • W czwartek, 30 grudnia od godziny 8.30 ks. Grzegorz – Rycerka Dolna Kamieńce od rodziny Piela 85 do rodziny Łoboziak 30.

PRASA

 1. W „Gościu Niedzielnym” zachęcam, by przeczytać o nowym dekrecie KEP, który reguluje zasady dopuszczania kandydatów i kandydatek do posługi stałego lektoratu i akolitatu, także poczytamy o Rajczy.
 2. W „Niedzieli” przeczytamy o łasce Bożej, która jest do zbawienia koniecznie potrzebna – co to takiego jest łaska? Oraz o sportowcu, który nie wstydzi się Chrystusa.
 3. W „Małym Gościu” jest o Zespole „Arka Noego” a także o rodzinie, która mieszka blisko Groty Narodzenia Pana Jezusa.
 4. W naszej Gazecie Parafialnej warto poczytać o zwyczajach Świąt Bożego Narodzenia, są także rozpisane trasy kolędowe po Świętach Bożego Narodzenia.

INTENCJE MSZALNE

20.12.21 – 26.12.21r.

 

20.12 – Poniedziałek – Dzień powszedni

 

630 – † Ludwika Rogulska 5 rocznica śmierci z mężem Kazimierzem;

700 – † Kazimierz Rogulski z żoną Ludwiką;

1800 – † Rozalia Lach w 3 rocznicę śmierci z mężem;

 

Rycerka Dolna:

1700 – za Księży pracujących w naszej parafii oraz o nowe powołania kapłańskie; w intencji LSO Rycerka Dolna od Róży Kobiet zelatorki Wolnej.

 

21.12 Wtorek – Św. Piotra Kanizjusza, prezbitera

 

630 – † Bożena Szczotka;

700 – † Tadeusz Turski;

1800 – † Franciszek Piątek z żoną Bronisławą i rodzicami;

Rajcza Dolna:

1700

 

22.12 – Środa – Dzień powszedni

 

630 – † Józefa Wiercigroch w 30 rocznicę śmierci z mężem Karolem;

700 – † Bożena Szczotka;

1800 – o zdrowie i błogosławieństwo dla Róży Kobiet z Rycerki Dolnej.

 

23.12 – Czwartek – Dzień powszedni

 

630 – † Antonii Gogler;

700 – 1) † Ludwik Płoskonka, żona Jadwiga, syn Franciszek, córki Wiktoria, Helena, Krystyna, zięciowie, wnuki Jolanta i Robert;

2) † Anna Hutyra w rocznicę śmierci z mężem Rudolfem z synem Mieczysławem i Agnieszką;

1800 – 1) † Wiktoria Dziasek.

 

 

24.12 – Piątek – Wigilia Narodzenia Pańskiego

 

700 – 1) † Helena i Jan Wilkosz, syn Wiesław i Marek, zięć Ludwik i synowa Anna;

2) † Franciszek, Michał i Weronika Bułka;

 

PASTERKA

Rajcza Dolna:

2200 – † Maria i Wojciech Tlałka z rodzicami i rodzeństwem;

Rycerka Dolna:

2200 – o błogosławieństwo Boże, opiekę MB Kazimierzowskiej i łaskę zdrowia dla Księży pracujących w naszej parafii;

Nickulina:

2200 – † Maria i Jan Wiercigroch z rodzicami i bratem Franciszkiem;

 

Sanktuarium:

 000      1) † Anna, Franciszek i Andrzej Lach;

2) † Adam Ciapka z żoną Marią;

3) † Anna i Mieczysław Płoskonka z synem Czesławem;

4) † Antoni i Władysława Dziergas z synami.

 

25.12 – Sobota – UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA PAŃSKIEGO

 

  700 – † Wiktoria Dziergas;

900 – † Michał Hutyra, żona Stanisława, rodzice i teściowie;

1030 – † Stefan Łoboziak i Antoni Matuszczak

1145 – † Adam Banaś;

1800 – † Anna i Franciszek Maślanka z synem Jerzym oraz rodzicami Pauliną Marcinem Kręcichwost;

 

Rajcza Dolna:

  800 † Adam Kąkol z rodzicami i teściami;

Rycerka Dolna:

  930 – † Ks. Prałat Stanisław Guszkiewicz w 12 rocznicę śmierci;

Nickulina:

1100 – † Anna Liszka 5 rocznica śmierci, mąż Bronisław.

 

 

26.12 – NIEDZIELA ŚWIĘTEJ RODZINY: JEZUSA, MARYI I JÓZEFA

 

  700 – † Ks. Stefan Ryłko;

900 – † Elżbieta Wiercigroch 20 rocznica śmierci, mąż Władysław, zięć Mieczysław;

1030 – † Eugeniusz Ciepły z żoną Marią;

1145 – 1) † Antoni i Anastazja Gruszka z rodzicami;

2) † Anna Nowak, rodzice;

1800 – † Franciszka Waliczek z siostrą i mężem;

 

Rajcza Dolna:

  800 – dziękczynna za przeżyty rok z prośbą o dalsze łaski i opiekę MB Kazimierzowskiej dla członkiń ze wszystkich Róż zelatorki Zającowej;

Rycerka Dolna:

  930 – † Anna Wolna w 13 rocznicę śmierci z rodzicami Anną i Józefem i teściami Katarzyną i Józefem;

Nickulina:

1100 – † Jan Bury, Waleria, Jacek i Karol.

 

Życzenia:

Wszystkim parafianom i gościom, przybyłym do naszej parafii życzymy, by świętowanie Bożego Narodzenia było czasem rodzenia się i umacniania w nas tego co najlepsze, najpiękniejsze, najszlachetniejsze. Niech spotkanie z Nowonarodzonym Bogiem budzi pragnienie Jego Błogosławieństwa. „ Matko Słowa, Matko Dobroci, Módl się o dobroć Wszystkich polskich słów. Usłysz głosy, Napełń myśli człowiecze, Panno zwolena, Maryjo. Niech ani jedno słowo Nie będzie złe. Niech ani jedno słowo nie nienawidzi. Niech nie krzywdzi. Niech nie zabija. Niech wybacza. Niech leczy. Niech łagodzi.” – Roman Brandstaetter.