OGŁOSZENIA – 19 NIEDZIELA ZWYKŁA 07.08.2022 r.

Hanna Malewska, redaktor naczelny „Znaku”, odrzuciła pierwszy artykuł księdza Józefa Tischnera. Filozoficzny styl, klarowny dla niego, a nieczytelny dla odbiorcy, skwitowała: „Księdza stać na to, by pisać bardziej zrozumiale niż Heidegger. Niech ksiądz to przerobi”.

Jezus przemawiał w sposób jasny i bezpośredni, aby lepiej przybliżyć głoszoną naukę, często używał obrazowego języka, przenośni, porównań i przypowieści. Do apostołów mówił czasem bardziej tajemniczo. Oni mieli okazję prosić o wyjaśnienie wątpliwości.

„Jeśli chrześcijanie chcą, żeby rozumieli ich niechrześcijanie, to muszą mówić do nich językiem, który nie jest tylko językiem chrześcijańskim. […] Żeby być zrozumiałym dla innych, trzeba mówić słowami, które są nam i tym innym wspólne” – pisze Anna Wierzbicka.

Witam wszystkich, przybyłych do nas kapłanów z naszego dekanatu na czele z ks. Dziekanem Krzysztofem Żakiem, dziękuję wszystkim, którzy dziś przybyli do naszego Sanktuarium Matki Bożej Kazimierzowskiej, aby razem z nami się modlić i uczcić świętego Wawrzyńca Diakona i Męczennika. W szczególny sposób pragnę podziękować ks. Kanonikowi Janowi Figurze za wygłoszone dziś Słowo Boże i sprawowanie Eucharystii.

Kalendarz Liturgiczny:

 • W poniedziałek, 8 sierpnia – wspomnienie Świętego Dominika, prezbitera.
 • We wtorek, 9 sierpnia – Święto Świętej Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy, Patronki Europy.
 • W środę, 10 sierpnia – Święto Świętego Wawrzyńca, Diakona i męczennika – w naszej Parafii Uroczystość Odpustowa, Msze Święte o godzinie 7.00, 9.00, 11.00 i 18.00. W tym dniu możemy zyskać odpust zupełny spełniając wszystkie warunki:
 • Stan łaski uświęcającej.
  Spowiedź św. sakramentalna; jedna spowiedź wystarczy dla uzyskania kilku czy nawet kilkunastu odpustów, warunkiem jest by zawsze, za każdym razem być w stanie łaski uświęcającej.
 • Wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu nawet powszedniego.
  Chodzi tutaj o samo przywiązanie, o radykalne zerwanie z jakąkolwiek sposobnością, o której wiemy, że może prowadzić nas do grzechu, nawet lekkiego; odrzucenie przywiązania do naszych słabości, złych skłonności, nałogów itp. W tym dniu powinniśmy prosić Pana Boga, żeby dał nam siłę, aby mogliśmy przezwyciężyć wszystkie te nasze słabości, które mogą nas zniewalać.
 • Komunia św.– warunkiem jest przystąpienie tego dnia do Komunii św.
 • Dzieło odpustowe, czyn odpustowy.
 • Modlitwa w intencjach Ojca św.
  Jest to modlitwa, która wspiera intencje Ojca św., które nosi w swoim sercu; wystarczy tutaj odmówić modlitwę „Ojcze nasz i Zdrowaś Mario” lub jakąkolwiek inną modlitwę w tych intencjach.
 • W czwartek, 11 sierpnia – wspomnienie Świętej Klary, dziewicy. Pół godziny przed Mszą Świętą wieczorną wystawienie Najświętszego Sakramentu i możliwość Spowiedzi Świętej.
 • W sobotę 13 sierpnia, w naszym Sanktuarium będziemy obchodzić Dekanalny Dzień Chorych i Starszych Wiekiem:
 • Program:
 • O godzinie 9.30 – Spowiedź dla chorych i starszych
 • O godzinie 10.00 – Msza Święta połączona z udzieleniem Sakramentu Namaszczenia Chorych,
 • Wystawienie Najświętszego Sakramentu, krótka Adoracja i Błogosławieństwo Indywidualne Wszystkich Chorych i Starszych Najświętszym Sakramentem.
 • Po Mszy Świętej w imieniu Grupy Charytatywnej i Wolontariatu „ISKRA” zapraszamy na poczęstunek obok kościoła. Już teraz dziękuję Pani Prezes GS za ufundowanie drożdżówek i pracownikom naszej Piekarni GS za pomoc i przygotowanie. Prosimy, aby rodziny i najbliżsi zatroszczyli się o to, by pomóc dotrzeć tym chorym i starszym do naszego Sanktuarium na to ich wyjątkowe Święto.
 • W przyszłą Niedzielę, 14 sierpnia, w naszej diecezji obchodzić będziemy Uroczystość Świętego Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika, patrona Naszej Diecezji Bielsko – Żywieckiej, modlimy się za naszych Biskupów, kapłanów, diakonów i wszystkich, którzy mieszkają na terenie naszej diecezji.
 • W przyszła Niedzielę składka kopertowa, na cele inwestycyjne naszej Parafii i Sanktuarium. Trwają prace wokół kościoła i na Cmentarzu przy pielęgnacji drzew i krzewów. Wszystkich ofiarodawców powierzamy Matce Bożej Kazimierzowskiej, niech Maryja wyprasza Wam i Waszym rodzinom zdrowie, potrzebne łaski i Boże Błogosławieństwo.
 • Pragniemy przypomnieć wszystkim zainteresowanym, że modlimy się za zmarłych w Wypominkach Rocznych w każdą Niedzielę przez cały rok. Pierwsza część Wypominek jest przed Mszą Świętą o godzinie 9.00 a druga część przed Mszą Świętą o godzinie 10.30. Zapraszamy do wspólnej modlitwy za naszych zmarłych, żeby nie było tak, że sami księża modlą się za zmarłych przy pustym kościele.