LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ 2022

Ostatni dzień Triduum Paschalnego – Wielka Sobota, był dniem ciszy. Wspólnie czuwaliśmy przy Grobie Pańskim i oczekiwaliśmy Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Ten dzień jest również dniem maryjnym, ponieważ tylko Maryja wytrwała w wierze, że jej syn Zmartwychwstanie. Wiemy, że Jezus w tym czasie zszedł do głębin Szeolu, by wyprowadzić ludzkość.

Liturgia Wigilii Paschalnej, która należy już do Niedzieli Zmartwychwstania, została rozpoczęta Liturgią Światła, podczas której nastąpiło pobłogosławienie ognia i zapalenie od niego paschału, czyli świecy symbolizującej Zmartwychwstałego Jezusa. Po tym miała miejsce Liturgia Słowa, Liturgia Chrzcielna. Na koniec – Liturgia Eucharystyczna, czyli szczyt całego Triduum Paschalnego, która uobecnia przejście Chrystusa ze śmierci i ciemności do życia, światła. Liturgię Wigilii Paschalnej zakończyliśmy uroczystą procesją rezurekcyjną tym samym oznajmując światu, że Jezus Chrystus Zmartwychwstał. Alleluja!

Nie ma Go tu! Zmartwychwstał! (Łk 24:6)