23 KWIETNIA 2023 R. – 3 NIEDZIELA WIELKANOCNA – NIEDZIELA POWOŁAŃ – OGŁOSZENIA

W książce Dziecko Noego podczas wojny żydowski chłopak zostaje zabrany do kościoła przez ukrywających go opiekunów. Jest zafascynowany tym, co widzi. Stwierdza, że nie jest to dom „byle kogo”. Obserwując z zaciekawieniem świątynię, zastanawia się, gdzie usiądzie Bóg.

Uczniowie idący do Emaus nie rozpoznali Jezusa, mimo że widzieli Go i rozmawiali z Nim kilka dni wcześniej. Kiedy odmówił błogosławieństwo i połamał chleb – otworzył im oczy. Przypomnieli sobie, że już w drodze, w czasie rozmowy z Nim, ich serca zaczęły bić inaczej.

Na obrazie Wieczerza w Emaus Jacopo Carrucciego dwaj uczniowie zajęci wieczerzą nie rozpoznają zmartwychwstałego Pana. Ze zdziwieniem przyglądają im się Jezus, oko opatrzności i kilka postaci. W istocie wszyscy, nawet leżące pod stołem dwa koty i pies, wpatrują się w nas.

Kalendarz Liturgiczny:

 • Dziś Niedziela Biblijna, rozpoczyna Tydzień Biblijny – inicjatywa ta przypomina nam o obowiązku czytania Pisma Świętego, dlatego wychodząc z kościoła poczęstujmy się tzw. „Cukierkiem Duchowym” i przeczytajmy co dziś chce nam powiedzieć Pan Bóg. Niech będzie to szczególna refleksja na nadchodzący tydzień. Sięgnijmy w tym tygodniu po Biblię.
 •    Dziś gościmy u siebie Ks. Kanonika Dr Jerzego Pytraczyka – Ojca Duchownego Krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego wraz z ks. Diakonem i Klerykiem, razem z nimi modlimy się o nowe i święte powołania od kapłaństwa i stanu zakonnego z naszej parafii. Po Mszy Świętej o godz. 9.00 odbędzie się spotkanie w Salce Katechetycznej dla wszystkich Animatorów Służby Liturgicznej, Lektorów i starszych Ministrantów z klas VIII z Ks. Diakonem i Klerykiem.
 •    Po Mszy Świętej do puszek, składając ofiarę, możemy wesprzeć też finansowo nasze Krakowskie Seminarium Duchowne.
 •    Również dziś można podzielić się tym bezcennym darem, jakim jest Krew. Ambulans stoi przed kościołem. Pamiętajmy Oddając Krew Ratujesz Życie Innych!!!
 • W tym tygodniu przypadają wspomnienia:
 • W poniedziałek, 24 kwietnia obchodzimy w Kościele Uroczystość Świętego Wojciecha, biskupa i męczennika, Patrona Polski. W tym dniu, także przypada wspomnienie Świętego Jerzego, męczennika. Składamy serdeczne życzenia wszystkim, których patronami są Ci wielcy Święci, modlimy się za Was, niech wypraszają Wam u Boga potrzebne łaski i Błogosławieństwo. Szczególnie polecajmy w naszych modlitwach Ks. Jerzego, obecnego wśród nas, który ma jutro imieniny.
 • We wtorek, 25 kwietnia wspomnienie Świętego Marka, ewangelisty.
 • W środę zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy – po Mszy Świętej wieczornej.
 •     W sobotę, 29 kwietnia Święto Świętej Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i doktora Kościoła, Patronki Europy. Jest to również Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II Wojny Światowej.
 • Pamiętajmy, że w obozie w Dachau w czasie II Wojny Światowej poniósł śmierć męczeńską nasz rodak Ks. Franciszek Bryja – Sługa Boży i kandydat na Ołtarze – “Życie moje kapłańskie, niedawno rozpoczęte, ciało i duszę oddaję i poświęcam Wszechmocnemu Bogu i Królowej Apostołów dla wzrostu wiary katolickiej w Polsce”, poniósł śmierć 4 maja 1942 roku.
 •     W przyszłą Niedzielę na Mszy Świętej o godz. 11.00 Roczki dzieci, prosimy rodziców, aby wcześniej dziecko zgłosili w Kancelarii Parafialnej i przed Mszą Świętą w Niedzielę zgłosili swoją obecność w Zakrystii. W tym dniu wspieramy swymi ofiarami do puszek Nasze diecezjalne Radio „Anioł Beskidów”.
 • Już dziś pragnę poinformować, że, 1 maja, w poniedziałek, będziemy mieli „I Majówkę z Góralami” w Rycerce Dolnej przy Kapicy Matki Bożej „U Kudłatych w Potoku”. Spotykamy się przy Kaplicy w Rycerce Dolnej skąd pójdziemy odmawiając Różaniec do Kapliczki, gdzie odbędzie się Msza Święta w intencji Związku Podhalan Ziemi Żywieckiej, wszystkich Górali i ich rodzin. Szczegóły podamy za tydzień.

INTENCJE MSZALNE
24.04-30.04.2023

24.04 PONIEDZIAŁEK
UROCZYSTOŚĆ ŚW. WOJCIECHA, BISKUPA I MĘCZENNIKA, GŁÓWNEGO PATRONA POLSKI (przeniesiona z 23 kwietnia)

6.30- za zm. Władysławę Golec.
7.00- za zm. Genowefę Kukuczka.
18.00- za zm. Ludwika Wiercigroch z rodzicami.
25.04 WTOREK
6.30 – za zm. Mieczysława Hulbój.
7.00- za zm. Marię Gardas w 40 r. śm. z mężem Kazimierzem i synem Józefem.
18.00- za zm. Janinę Kurpińską w 11 r. śm. z rodzicami.
26.04 ŚRODA
6.30 – za zm. Józefa Kukuczkę.
7.00 – Za zm. Mieczysława Hulbój.
– za zm. Joannę Kantor w 5 r. sm.
18.00 – za zm. Stanisława Adamczyka.
27.04 CZWARTEK
6.30 – za zm. Mieczysława Hulbój.
7.00- za zm. Marka Zwardoń w r. sm.
18.00 – Dziękczynna z prośbą o Boże Bł. I potrzebne łaski dla Katarzyny i
Marka w 10 rocznicę ślubu.

RAJCZA DOLNA
17.00-Dziękczynna za przepracowane lata życia i przejście na emeryturę z
prośbą o Boże Bł., zdrowie i potrzebne łaski.
RYCERKA DOLNA
17.00-O Boże Bł., zdrowie i opiekę Matki Bożej Kazimierzowskiej dla Antosia
w 5 r. urodzin.
28.04 PIĄTEK- WSP. ŚW. PIOTRA CHANELA, PREZBITERA I MĘCZENNIKA ORAZ SW. LUDWIKA MARII GRIGNION DE MONTFORT,PREZBITERA
6.30- za zm. Marię Gogler.
7.00- za zm. Antoniego Gaweł w 10 r. sm.
18.00- za zm. Anastazję Stańco, Józefa Stańco i Wiktorię Kąkol.
29.04 SOBOTA
WSP. ŚW. KATARZYNY SIENEŃSKIEJ, DZIEWICY I DOKTORA KOŚCIOŁA, PATRONKI EUROPY.
6.30 – za zm. Jacka Opalony.
7.00 – za zm. Helene i Marcina Wiercigroch. 18.00 – za zm. Stanisława Lach w 10 r. śm.
30.04 III NIEDZIELA WIELKANOCNA
7.00- Dziękczynna za otrzymane łaski z prośbą o Bł. Boże i opiekę Matki Bożej Kazimierzowskiej dla Moniki z okazji urodzin.
9.00-W int. Patrycji z ok. 18 r. urodzin i całej rodziny z prośbą o Bł. Boże i potrzebne łaski oraz opiekę Matki Bożej Kazimierzowskiej.
11.00-1)W int. Kacpra z okazji 30 r. urodzin z prośbą o Bł. Boże i potrzebne
łaski na dalsze lata życia oraz opiekę Matki Bożej Kazimierzowskiej i w int. całej rodziny.

2)+ Michała Hutyrę w rocznicę śmierci z żoną Franciszką
18.00- Dziękczynna za otrzymane łaski z prośbą o Boże Bł. I opiekę Matki Bożej Kazimierzowskiej dla Władysławy Lach z okazji urodzin.
RAJCZA DOLNA
8.00-Dziękczynna w 60 r. ślubu Elżbiety i Mariana.
RYCERKA DOLNA
9.30 – za zm. z rodziny Pryszcz.
NICKULINA
11.00 – za zm. Agnieszkę Czulak z mężem i dziećmi.
SANATORIUM
15.00 -…