2 Niedziela Adwentu – 5 warunków dobrego nawrócenia

Bez nawrócenia nie ma Ewangelii. W każdej Ewangelii znajdujemy jasne i czytelne wskazanie – żeby wejść w świat Boga i Jego Ewangelii trzeba oczyścić swoje serce, trzeba zrobić Mu miejsce, aby mógł w nim zamieszkać.

Słowa Ewangelii według Świętego Marka
(Mk 1, 1-8)

Początek Ewangelii Jezusa Chrystusa, Syna Bożego. Jak jest napisane u proroka Izajasza: «Oto Ja posyłam wysłańca mego przed Tobą; on przygotuje drogę Twoją. Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, prostujcie dla Niego ścieżki», wystąpił Jan Chrzciciel na pustyni i głosił chrzest nawrócenia na odpuszczenie grzechów. Ciągnęła do niego cała judzka kraina oraz wszyscy mieszkańcy Jerozolimy i przyjmowali od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając swoje grzechy.

Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a żywił się szarańczą i miodem leśnym. I tak głosił: «Idzie za mną mocniejszy ode mnie, a ja nie jestem godzien, aby schyliwszy się, rozwiązać rzemyk u Jego sandałów. Ja chrzciłem was wodą, On zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym».

 

Dzisiejsza Ewangelia kryje w sobie warunki dobrego nawrócenia. Czy może być złe nawrócenie? Może nie tyle złe nawrócenie, co może źle rozumiane, niewłaściwe, powierzchowne. Popatrzmy na faryzeuszów. Przecież oni mogli się uważać za pobożnych, ale w rzeczywistości wcale tacy nie byli.

Jakie zatem 5 warunków stawia nam dziś Św. Marek.

  1. Zrozum, że nawrócenie jest dla Ciebie, dla Twojego serca. Nie myśl, że nawracasz się, aby komuś zrobić łaskę, żeby pokazać jaki jesteś dobry. Nawróć się dla siebie, dla zmiany swojego życia.
  2. Bądź w nawróceniu zdecydowany i zawzięty jak Jan Chrzciciel. Może nawet bądź w tym nawróceniu trochę dziwny, niepasujący do tego świata. Kto się nawraca tak trochę, to tak naprawdę wcale się nie nawraca. Jest to wszystko albo na pokaz albo nie przejdzie próby czasu.
  3. Znajdź swoją pustynię – miejsce spotkania z Bogiem. Pustynia to miejsce w którym widzisz siebie w całej głębi. Wychodzi z wnętrza to wszystko co jest w nas. Jeśli oczyścimy swoje wnętrze serca, całą jego głębie to jesteśmy na dobrej drodze do przemiany całego swojego życia. Naprawa życia bierze się z oczyszczenia korzeni grzechu a nie z powierzchownego wyrywania chwastów.
  4. Szukaj dobrych przykładów, inspiracji. Pamiętaj, że dobry przykład buduje dwa razy szybciej niż słowa, które nie mają pokrycia. Daj więc przykład swojego nawrócenia a wtedy też będzie Ci łatwiej iść do Pana.
  5. Czasem zaczynasz od niewielkich gestów przemiany, ale jeśli zmieni się Twoje serce wtedy jesteś w stanie naprawdę przemienić życie i dokonywać wielkich rzeczy. Nawrócenie to proces a nie tylko jednorazowa, wspaniałomyślna decyzja.