15.02.2026 r. 6 Niedziela Zwykła – Ogłoszenia

Początek Rekolekcji Wielkopostnych

 

   Trudno nam zachować Boże przykazania, choć w większości obecni tutaj znamy je doskonale. Uczyliśmy się przecież ich treści od najmłodszych lat. Nawet niektórzy pewnie w porannym pacierzu recytowali ich treść jako swoją modlitwę zanoszoną do Boga. Rodzice, księża, katecheci od najmłodszych lat tłumaczyli nam ich treść. Jednak pomimo wszystko, w dalszym ciągu mamy problem z ich zachowywaniem. To jedna strona medalu.

Z drugiej strony, wśród ochrzczonych znajdą się takie osoby, które nie przykładają większej wagi do słów Dekalogu. Jedni traktują te słowa i ich przesłanie jako treść historyczną, inni twierdzą, że są one dzisiaj już nieaktualne i stosują je w swoim życiu wybiórczo. I wcale nie jest mało takich osób. Na jednym z forum internetowych pewna kobieta wypowiedziała się w taki sposób:

„Słyszałam, że pierwsze nie dotyczy komputera, drugie nie obowiązuje, jeśli ma takie samo znaczenie jak: «O rany Julek», bo to lepsze niż używanie wulgaryzmów, trzecie nie obowiązuje, jak się ma gości albo leje deszcz, szóste i dziewiąte przykazania nie obowiązują, jeśli się kocha tego, kogo się chce, siódme nie dotyczy książek pożyczanych z biblioteki, ósme obowiązuje tylko poza zakładem pracy i uczelnią, dziesiąte obowiązuje tylko wtedy, gdy sama mogę sobie to kupić”.

Niby prosta wypowiedź, ale pokazuje nasze podejście do sprawy zachowywania przykazań. Tymczasem dzisiejsze pierwsze czytanie zaczerpnięte z Mądrości Syracha mówi nam: Jeżeli zechcesz, zachowasz przykazania, a dochowanie wierności zależy od Jego upodobania (Syr 15, 15). A Jezus również jasno i konkretnie wypowiada się na temat zachowywania przykazań: Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem, powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni (Mt 5, 17-18). Warto nam więc podjąć refleksję nad zachowywaniem Prawa Bożego i słów Bożego słowa w naszym życiu.

Kiedy przyjrzymy się dzisiejszej Ewangelii, możemy dostrzec, że problemy ze zrozumieniem Dekalogu i całego Prawa mieli również przywódcy i nauczyciele religijni Izraela. Oskarżają Jezusa o niewypełnianie Prawa i Proroków, choć sami przeciwstawiają się Prawu. Tymczasem Jezus nie przeciwstawiał się Prawu, lecz jego niewłaściwym interpretacjom, bardziej podkreślającym jego literę niż ducha. Dlatego też zachęca dzisiaj swoich uczniów wszystkich czasów do sprawiedliwości większej niż uczonych w Piśmie i faryzeuszy. Ma ona opierać się na wierze i naśladowaniu Jezusa sprawiedliwego. A być sprawiedliwym, to znaczy czynić wszystko, co podoba się Bogu. Nieważne, kim jestem, czym zajmuję się, mam starać się o to, by być sprawiedliwym przed Bogiem.

Dlatego też Jezus daje nam dzisiaj przykłady zachowywania trzech przykazań, w których wyjaśnia, jak mamy je rozumieć.

Jeśli przykazanie brzmi: „Nie zabijaj” (por. Mt 5, 21), to dopełnieniem tego przykazania będzie troska zarówno o życie fizyczne, jak i o psychiczne człowieka. Jezus wskazuje w ten sposób, że także słowa zabijają duszę człowieka. Nie tylko zewnętrzny czyn, morderstwo, lecz także gniew, będący źródłem przemocy, przeciwstawia się duchowi Bożego Prawa zakazującego zabijania. Również kłamiąc, można zabijać duszę człowieka.

Jeśli przykazanie brzmi: „Nie cudzołóż” (por. Mt 5, 28), to dopełnieniem tego przykazania będzie troska o rozwój własnego małżeństwa, bezwarunkowa wzajemna miłość męża i żony, troska o to, by młodych przygotować do małżeństwa tak, aby mogli być najlepszym mężem, najlepszą żoną.

Jeśli przykazanie brzmi: „Nie będziesz fałszywie przysięgał, lecz dotrzymasz Panu swej przysięgi” (por. Mt 5, 33), to dopełnieniem będzie dbałość o poznanie prawdy, to mówienie prawdy w kontekście oczekiwań, zobowiązań. Dlatego też uczeń Jezusa ma mówić zawsze prawdę, ilekroć przysięga, przyrzeka, ślubuje. Niech wasza mowa będzie tak – tak, nie – nie (Mt 5, 37), oznacza nic innego, jak mówienie prawdy i odrzucenie kłamstwa. Oznacza usunięcie ze składanej przysięgi, ślubu, przyrzeczenia i obietnicy, przesady i nadmiaru słów.

Mamy dzisiaj uczyć się na nowo wchodzić do królestwa Bożego nie tylko z wiarą w Jezusa, lecz także z przemienionym przez wiarę sposobem myślenia i postępowania, z nową jakością w relacjach z innymi ludźmi. Prośmy dzisiaj, abyśmy umieli w naszym życiu wypełniać Prawo i Proroków przez codzienne naśladowanie Jezusa i Jego wskazówek.

Wydarzenia nadchodzącego tygodnia:

    Wśród nas witamy wszystkich przybyłych do nas gości i przyjaciół. Życzymy wam dobrego wypoczynku, zwłaszcza dzieciom i młodzieży przeżywającym Ferie Zimowe, zwłaszcza dzieci i młodzież – którzy przyjechali na FERIE. Zachęcamy, zwłaszcza tych spośród Was, którzy są po raz pierwszy w Rajczy i naszym Sanktuarium, żeby zgłębić wiedzę na temat naszej świątyni i cudownego Obrazu Matki Bożej Kazimierzowskiej – Królowej Beskidów. Jeśli ktoś z gości nie posiada obrazka z wizerunkiem Cudownego Obrazu Matki Bożej Kazimierzowskiej – Królowej Beskidów, to zapraszamy po Mszy Świętej do Zakrystii.

       Witamy także przybyłego do nas Księdza Pawła Thena, który w tym roku wygłosi nam Słowo Boże, przygotowujące nas do dobrego przeżycia Wielkiego Postu i Triduum Paschalnego. Już teraz dziękujemy mu za podjęcie tego trudu. W ramach podziękowań w piątek i w sobotę podczas Mszy Świętych zbierana będzie ofiara jako pomoc dla Księdza Pawła w jego posłudze duszpasterskiej, którą prowadzi na Parafii w Skoczowie – miejscu urodzenia Świętego Jana Sarkandra. Pamiętajmy codziennie o Księdzu Pawle w naszych modlitwach, prosząc o błogosławione owoce tych Rekolekcji Wielkopostnych.

      Dziś po mszy Świętej Adoracja Najświętszego Sakramentu, w ramach 40 godzinnego nabożeństwa przed Wielkim Postem. Niech każdy znajdzie choć chwilę na spotkanie z Jezusem w Najświętszym Sakramencie, proponujemy, żeby się wybrać rodzinnie na Adorację.

Dziś po Mszach Świętych do puszek zbieramy ofiarę na zakup generatora prądu dla dotkniętych wojną i cierpiących z powodu braku prądu po bombardowani ludzi na Ukrainie.

Program Rekolekcji można znaleźć w naszych Gazetach Parafialnych, proszę się z nim szczegółowo zapoznać, również jest dostępny na stronach internetowych Parafii.

Już teraz zachęcamy do skorzystania ze Spowiedzi Świętej, aby czas Wielkiego Postu rozpocząć z łaską uświęcającą.

W Środę, 18 lutego – Popielec, rozpoczynamy okres Wielkiego Postu. Środa Popielcowa jest dniem postu i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Msze Święte w tym dniu będą o godzinie 6.30, 9.00, 18.00 i 20.00 w Sanktuarium, a w Kaplicach, w Rajczy Dolnej o 11.00 a w Rycerce Dolnej o 15.00.

       Zapraszamy do udziału w Drogach Krzyżowych i Gorzkich Żalach.

W tym tygodniu Droga Krzyżowa w naszej Parafii, w piątek o godzinie 17.30. a w przyszłą Niedzielę o 17.30 Gorzkie Żale z Kazaniem Pasyjnym. W tym roku Kazania Pasyjne wygłosi do nas Ks. Jarosław Bielesz, nasz wikariusz.

W piątek, 20 lutego, po Mszy Świętej wieczornej Koronka do Bożego Miłosierdzia – z racji trzeciego piątku miesiąca.

     W Zakrystii Sanktuarium są do nabycia piękne Ikony z wizerunkiem Matki Bożej Kazimierzowskiej – cena 20 zł, modlitewniki z Nowenną do Matki Bożej Kazimierzowskiej a także z historią Cudownego Obrazu – w cenie 25 zł a także Karty do gry o Sanktuariach Naszej Diecezji w cenie 20 zł. Zachęcamy, żeby zaopatrzyć się w taką miłą pamiątkę z naszego Sanktuarium. Jest to także świetny prezent dla kogoś.

      Nasza Parafia organizuje w tym roku, we wrześniu (od 7 do 16 września), pielgrzymkę do Włoch – zostało kilka wolnych miejsc. Program pielgrzymki jest na stronach internetowych Parafii i w gablocie pod chórem. Pielgrzymka jest 10 dniowa, bardzo bogaty program, między innymi odwiedzimy Wiedeń i w drodze powrotnej Słowenię. Zainteresowanych wyjazdem zapraszamy po Mszy Świętej do Zakrystii w celu omówienia szczegółów, całkowity koszt około 5000 zł.

OD 16.02.2025 DO 22.02.2025 – INTENCJE MSZALNE

 

16.02. PONIEDZIAŁEK 

Godz. 7.00 – za zm. Martę Ciurla w 15 r. śm.

Godz. 18.00 – za zm. Stanisława Dziasek

17.02. WTOREK 

Godz. 7.00 – za zm. Józefa Wolny z żoną Genowefą i synem Pawłem

Godz. 18.00 – za zm. Wandę i Alojzego Klimosz

18.02. ŚRODA ŚRODA POPIELCOWA, REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

Godz. 6.30 – za zm. Edwarda Rybarskiego

Godz. 9.00 – za zm. Józefa Szczotka z rodzicami i rodzeństwem oraz zm. Marię Piątek

Godz.18.00 – za zm. Józefa Bobek z żoną Marią

Godz. 20.00 – za zm. Władysławę i Alojza Janota

Rajcza Dolna:

Godz. 11.00 – za zm. Bronisława Szewczyka

Rycerka Dolna:

Godz. 15.00 – za zm. Kazimierę i Antoniego Przerwa z rodzicami i teściami

19.02. CZWARTEK REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

Godz. 6.30 – za zm. Edwarda Rybarskiego

Godz. 9.00 – za zm. Teresę Wolny z mężem Augustynem i zięciem Zygmuntem

Godz. 18.00 – Irenę Wydra w 10 r. śm. z mężem Tadeuszem w 6 r. śm.

20.02. PIĄTEK   REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

Godz. 6.30 – za zm. Edwarda Rybarskiego

Godz. 9.00 – w intencji Kazimierza Wolnego w dniu urodzin o Błogosławieństwo Boże, zdrowie i  wszelkie potrzebne łaski oraz opiekę Matki Bożej Kazimierzowskiej

Godz. 18.00 – za zm. Władysławę Kocoń z mężem Romanem, bratem Augustynem, córką Dorotą z  wnukiem Arturem, zięciem Wiesławem i rodzicami

21.02. SOBOTA REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

Godz. 7.00 – za zm. Stanisława Klimas w 2 r. śm.

Godz. 9.00   – za zm. Antoniego Hulbój w r. śm. z żoną Krystyną

Godz. 11.00 – za zm. Elżbietę Hutyra z rodzicami i zm. Jadwigę Hutyra w 35 r. śm.

Godz. 18.00 – za zm. Rozalię Tyrcha z córką Jadwigą

22.02. I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Godz. 7.00 – za zm. Bogusławę Kąkol w 27 r. śm. z rodzicami Anną i Franciszkiem, siostrą  Genowefą i braćmi Józefem i Tadeuszem

Godz. 9.00 – za zm. Eugeniusza i Marię Łabaj z rodzicami oraz Michała i Marię Waligóra

Godz. 11.00 1. – w intencji wszystkich Parafian, ofiarodawców i fundatorów dla żyjących o                             Błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej Kazimierzowskiej, a dla zmarłych o chwałę życia z Bogiem w Niebie

  1. – za zm. Wandę Karolinę Bąk

Godz. 18.00 – za zm. Annę Nowak w r. śm.

RAJCZA DOLNA:

Godz. 8.00 – za zm. Tadeusza i Danutę Zając

RYCERKA DOLNA:

Godz. 09.30 – za zm. Władysława i Julię Nawaryński

NICKULINA:

Godz. 11.00 – za zm. Annę Koleba w 3 r. śm. z mężem

DOM OPIEKI:

Godz. 15.00 – …