Chyba każdy człowiek chce w życiu zrobić coś dobrego. Pozostawić po sobie jakiś ślad. Robić w życiu coś znaczącego, co będzie miało jakąś wartość. Najważniejsze jest to, co po nas zostanie.
Może dlatego tyle sił wkładamy, na przykład, w wychowanie dzieci. Chcemy, aby nasze dzieci kontynuowały to, co my rozpoczęliśmy. Marzymy o tym, że dzieci będą nas naśladować, że będziemy dla nich wzorem do naśladowania. Jak to zrobić? Czy bije od nas światło? Czy potrafimy naszym życiem, naszymi ideami, naszymi marzeniami, „zarażać innych”?
Życie Ewangelią to zaproszenie do tego, by być światłem dla innych. Czy moje życie wnosi w życie moich bliskich światło? Czy moje postępowanie, stosunek do ludzi, do świata, dokonywane wybory, wnosi w mój świat dobro, miłość, szacunek?
Czasem tracimy życie na to, co tak naprawdę nikomu nie jest potrzebne. Tracimy pieniądze, tracimy zdrowie, tracimy cenny czas. Co tak naprawdę liczy się w życiu? Co tak naprawdę jest ważne? To pytanie musi każdy z nas zadawać sobie codziennie.
Jezus w Ewangelii daje dziś odpowiedź na to pytanie. Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli dobre czyny (Mt 5, 16). W życiu jesteśmy tyle warci, ile tworzymy w naszym życiu dobra. Ile wnosimy w ten świat dobra i piękna. Na ile jesteśmy dla innych światłem.
Dzisiejsza Ewangelia daje nam jeszcze jedną podpowiedź: Wy jesteście solą dla ziemi (Mt 5, 13). Tak jak sól nadaje smak potrawie, tak wiara nadaje życiu każdego z nas poczucie sensu tego, co robię, czym się zajmuje, po co żyję. Poczucie sensu jest motorem działania człowieka. Ono jest fundamentem, na którym buduje się szczęście i przyszłość. Ono jest kotwicą, która daje siły i nadzieję.
O tych dwóch ważnych sprawach mówi dzisiaj Jezus w Ewangelii. Być dla innych światłem, osobiście odkrywać sens życia i pomagać odkrywać go innym, szczególnie naszym bliskim. Jest jednak w tym tekście jeszcze jedno bardzo ważne zdanie, którego nie możemy pominąć. Jest to pytanie o motywację naszego działania. Aby nasze świadectwo było wymowne i miało swoją siłę, motywem naszego działania nie może być nic innego, jak ciągłe odniesienie do źródła światła, źródła sensu. Chcąc nieść jedynie swoje światło, ryzykujemy, że będziemy podobni do zgaszonej świecy w jasnym słońcu. Chcąc pokazywać innym sens, nie możemy przekonywać do swoich ideologii, do swojego tylko widzenia świata. Bo możemy się okazać ślepymi, którzy prowadzą siebie i innych w przepaść.
A Jezus dziś mówi: Tak niech wasze światło jaśnieje przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie (Mt 5, 16). Nasze światło, które nosimy w sobie, jest autentyczne i prawdziwe, gdy umiemy przyznać, że jest ono odbiciem prawdziwego Źródła światła. Że jest lustrem, które odbija promień miłości dochodzący do naszego serca. Że jest księżycem, który odbija światło Słońca wschodzącego z wysoka (por. Łk 1, 78) i choć w nocy pokazuje drogę i świeci dla wielu, to nie zapomina o tym, skąd bierze moc, by świecić.
W codziennym poszukiwaniu sensu życia, w codziennym trudzie, w codziennym dawaniu świadectwa, zanośmy szczere i gorące błaganie do Boga, aby dał nam odwagę, siły i jasny umysł, byśmy umieli w naszym życiu na Nim budować nasze szczęście. Byśmy mieli odwagę budować naszą przyszłość na Bogu. Byśmy, wsłuchując się Boże słowo z otwartym sercem, umieli żyć jego mądrością.
Wydarzenia nadchodzącego tygodnia:
Wśród nas witamy wszystkich przybyłych do nas gości i przyjaciół. Życzymy wam dobrego wypoczynku, zwłaszcza dzieciom i młodzieży przeżywającym Ferie Zimowe, zwłaszcza dzieci i młodzież – którzy przyjechali na FERIE. Zachęcamy, zwłaszcza tych spośród Was, którzy są po raz pierwszy w Rajczy i naszym Sanktuarium, żeby zgłębić wiedzę na temat naszej świątyni i cudownego Obrazu Matki Bożej Kazimierzowskiej – Królowej Beskidów. Jeśli ktoś z gości nie posiada obrazka z wizerunkiem Cudownego Obrazu Matki Bożej Kazimierzowskiej – Królowej Beskidów, to zapraszamy po Mszy Świętej do Zakrystii.
We wtorek, 10 lutego – wspomnienie Świętej Scholastyki, dziewicy.
W Środę, 11 lutego – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. W tym dniu przypada Światowy Dzień Chorego. Modlimy się za ludzi dotkniętych bólem i cierpieniem. Polecamy Bogu wszystkich pracowników służby zdrowia. Po Mszy Świętej wieczornej Nowenna do Matki Bożej Kazimierzowskiej, zachęcamy do pisania próśb i podziękowań do Matki Bożej – podczas Nowenny zawsze odczytujemy wszystkie prośby i podziękowania i modlimy się w tych intencjach.
W czwartek, 12 lutego – Po Mszy Świętej wieczornej Nowenna do Matki Bożej Kazimierzowskiej, zachęcamy do pisania próśb i podziękowań do Matki Bożej – podczas Nowenny zawsze odczytujemy wszystkie prośby i podziękowania i modlimy się w tych intencjach.
W sobotę, 14 lutego – Święto Świętych Cyryla, mnicha i Metodego, biskupa – Patronów Europy.
Już w przyszłą Niedzielę, 15 lutego w naszej Parafii rozpoczniemy Rekolekcje Wielkopostne – Program Rekolekcji znajduje się w Gazetach Parafialnych i na stronach internetowych Parafii.
Wszystkim ofiarodawcom i fundatorom, składającym dziś ofiary na cele inwestycyjne naszego Sanktuarium i Parafii dziękujemy i zapewniamy Was o naszej modlitwie przed Cudownym wizerunkiem Matki Bożej Kazimierzowskiej – Królowej Beskidów. W styczniu na ten cel zebraliśmy kwotę…
W Zakrystii Sanktuarium są do nabycia piękne Ikony z wizerunkiem Matki Bożej Kazimierzowskiej – cena 20 zł, modlitewniki z Nowenną do Matki Bożej Kazimierzowskiej a także z historią Cudownego Obrazu – w cenie 25 zł a także Karty do gry o Sanktuariach Naszej Diecezji w cenie 20 zł. Zachęcamy, żeby zaopatrzyć się w taką miłą pamiątkę z naszego Sanktuarium. Jest to także świetny prezent dla kogoś.
Nasza Parafia organizuje w tym roku, we wrześniu (od 7 do 16 września), pielgrzymkę do Włoch – zostało kilka wolnych miejsc. Program pielgrzymki jest na stronach internetowych Parafii i w gablocie pod chórem. Pielgrzymka jest 10 dniowa, bardzo bogaty program, między innymi odwiedzimy Wiedeń i w drodze powrotnej Słowenię. Zainteresowanych wyjazdem zapraszamy po Mszy Świętej do Zakrystii w celu omówienia szczegółów, całkowity koszt około 5000 zł.
PLAN REKOLEKCJI WIELKOPOSTNYCH RAJCZA 2026 – 15-21 luty
NIEDZIELA, 15 lutego 2026
7.00 Msza święta w Rajczy
8.00 Msza święta w Rajczy Dolnej
9.00 Msza święta w Rajczy
9.30 Msza święta w Rycerka Dolna
11.00 Msza święta w Rajczy – z udziałem rodzin
11.00 Msza święta w Nickulina
15.00 Msza święta w Domu Opieki z kazaniem do chorych
18.00 Msza święta w Rajczy
20.00 Msza święta w Rajczy
ŚRODA, 18 lutego (ŚRODA POPIELCOWA)
6.30 Msza święta z obrzędem posypania głowy popiołem
9.00 Msza Święta z nauką
11.00 Msza święta z nauką w Rajczy Dolnej
15.00 Msza święta z nauką w Rycerce Dolnej
18.00 Msza Święta w Rajczy
20.00 Msza święta w Rajczy
CZWARTEK, 19 lutego
6.30 Msza święta bez nauki
9.00 Msza Święta z nauką
18.00 Msza Święta w Rajczy
PIĄTEK, 20 lutego
6.30 Msza święta bez nauki
9.00 Msza Święta z nauką
17.30 Droga Krzyżowa
18.00 Msza Święta w Rajczy
SOBOTA, 21 lutego – ZAKOŃCZENIE REKOLEKCJI
7.00 Msza święta w Rajczy
9.00 Msza święta w Rajczy i udzieleniem sakramentu Namaszczenia Chorych
11.00 Msza święta w Rajczy zapraszamy Rodziców z dziećmi
18.00 Msza święta w Rajczy
OD 09.01.2025 DO 15.02.2026 – INTENCJE MSZALNE
09.02. PONIEDZIAŁEK
Godz. 6.30 – za zm. Zofię Skorupa
– za zm. Marię Wiercigroch
Godz. 7.00 – za zm.Barbarę Tyc w 9r. śm.
– za zm..Sylwestra Wolny
Godz. 18.00 – za zm. Bronisława Węglarz w 2 r. śm.
10.02. WTOREK ŚW. SCHOLASTYKI, DZIEWICY
Godz. 6.30 – za zm. Stanisława Biernat
– za zm. Krystynę Jaszczurowską
Godz. 7.00 – za zm. Franciszka Zeman
– za zm. Annę Tanistra
Godz. 18.00 – za zm. Jana Andrzeja Dratnal z rodzicami
11.02. ŚRODA
Godz.6.30 – za zm. Stanisława Miesiączek
– za zm. Antoniego Juraszek
Godz.7.00 – za zm. Zofię Bernal
– za zm. Ryszarda Hulbój
Godz. 18.00 – o pokój na świecie z Róży Kobiet zelatorki Najzer
12.02. CZWARTEK
Godz.6.30 – za zm. Ryszarda Hulbój
Godz. 7.00 – za zm. Antoniego Juraszek
Godz.18.00 – za zm. Franciszka Hutyra z rodziną
RAJCZA DOLNA:
Godz.17.00 – za zm. Franciszka Jędrzkiewicz w 2 r. śm.
RYCERKA DOLNA:
Godz. 17.00 – za zm. Teresę Wolny w 30 r. śm. z mężem Stanisławem i synami
13.02. PIĄTEK
Godz.6.30 – za zm. Ryszarda Hulbój
– za zm.Rozalię Brandys
Godz. 7.00 – za zm. Antoniego Juraszek
– za zm. Sylwestra Wolny
Godz. 18.00 – za zm. Wiktorię i Tadeusza Szatanik
14.02. SOBOTA ŚW. CYRYLA, MNICHA I METODEGO BISKUPA, PATRONÓW EUROPY
Godz. 6.30 – za zm. Stanisława Miesiączek
– za zm. Edwarda Ziętek
Godz. 7.00 – za zm. Małgorzatę Wydra – Dadak w 4 r. śm.
– za zm. Antoniego Juraszek
Godz. 18.00 – za zm. Jadwigę Bednarz w r. śm. z mężem Władysławem
15.02. NIEDZIELA
Godz. 7.00 – za zm. Wiktorię Dziergas
Godz. 9.00 – za zm. Wandę Janik w 6 r. śm.
– w intencji Elżbiety o szczęśliwy przebieg operacji i powrót do zdrowia przez wstawiennictwo Matki Bożej Kazimierzowskiej
Godz. 11.00 – za zm. Jana Liszka w 28 r. śm. z żoną Walerią i stynami Mieczysławem i Henrykiem
Godz. 18.00 – za zm. Jana Filipskiego z rodzicami
– za zm. Piotra Wawak w 1 r. śm.
RAJCZA DOLNA :
Godz. 8.00 – za zm. Sylwestra Wolny od Koła Gospodyń Wiejskich z Rajczy Dolnej
RYCERKA DOLNA :
Godz. 9.30 – za zm. Zofię Wrężel w r. śm.
NICKULINA :
Godz. 11.00 – za zm. Krystynę i Marcina Chowaniec z synem Tadeuszem i wnukiem Grzegorzem
DOM OPIEKI:
Godz. 15.00 – …