01.03.2026 r. – 2 Niedziela Wielkiego Postu – Uroczystość Odpustowa ku Czci Świętego Kazimierza Królewicza – Patrona Parafii

   Co roku w drugą niedzielę Wielkiego Postu Liturgia Słowa prowadzi nas wraz z Jezusem na Górę Przemienienia. Jest ona identyfikowana ze stojącą samotnie w Dolnej Galilei majestatyczną Górą Tabor, której czasza widoczna jest z daleka jak wielki hełm górujący nad okolicą. Dzisiaj można na nią z łatwością wjechać wygodną taksówką, ale w czasach Jezusa wejście na tak wysokie wzniesienie (mierzące 588 m n.p.m.) łączyło się z niemałym wysiłkiem. Być może już w tym fakcie kryje się sugestia, że droga do celu musi być okupiona trudem wspinania. Sugerowało to wielu mistyków i mistrzów duchowości, którzy swoje koncepcje rozwoju duchowego opierali na wizji drogi wiodącej na szczyt góry. Aby osiągnąć cel wędrówki, jakim jest świętość, trzeba wybrać się w niełatwą drogę, która wymaga wysiłku. Ten obraz towarzyszy nam w kontekście wielkopostnych zmagań, które są okazją do postępu w świętości i zbliżenia się do celu wędrówki, jakim jest zjednoczenie z Jezusem.

Zasadniczym celem wydarzenia Przemienienia Pańskiego było umocnienie uczniów poprzez objawienie im Boskiego Oblicza, aby w momencie zgorszenia krzyża nie zwątpili w Jezusa i zrozumieli, że droga do zmartwychwstania wiedzie przez cierpienie – jak wyjaśnia prefacja II niedzieli Wielkiego Postu. Także my zapewne doświadczyliśmy w naszym życiu momentów Taboru, gdy odczuwaliśmy niezwykłą bliskość Boga, a niebo zdawało się być na wyciągnięcie ręki. Te momenty są łaską i mają dla naszego życia ważne znaczenie, bo umacniają naszą wiarę i pozwalają przetrwać trudne chwile próby. Bylibyśmy jednak w błędzie, gdybyśmy sądzili, że całe życie chrześcijańskie polega na ich szukaniu i usiłowaniu zatrzymania ich na stałe. Wyrażona przez Święty Piotra chęć postawienia trzech namiotów, czyli przedłużenia w czasie błogiego doświadczenia Taboru, nie znalazła akceptacji ze strony Jezusa. Przecież kilka dni wcześniej Jezus zapowiadał swoją mękę, cierpienie i ukrzyżowanie. Trzeba będzie zejść z Góry Przemienienia i, niosąc krzyż, wspinać się na inną górę – na Kalwarię – bo droga do Zmartwychwstania wiedzie przez krzyż. Nie da się go wykluczyć z życia ucznia Jezusa; co więcej, nie da się go wykluczyć z jakiegokolwiek ludzkiego życia, jednak nie wszyscy potrafią odkryć w nim narzędzie zbawienia. Wizje życia pozbawionego trosk i kłopotów, cierpień i trudów, jakie czasami rysowane są nam przez różne ideologie, w gruncie rzeczy są utopią. Krzyża nie można uniknąć – ale można z niego uczynić narzędzie ocalenia.

Zwróćmy uwagę na dwa wyrażenia z początku dzisiejszej Ewangelii: Jezus „wziął z sobą” i „zaprowadził”. Trzeba pozwolić Jezusowi, żeby nas „wziął z sobą”, czyli dać Mu szansę, aby nami pokierował, zadysponował nami. Pozwólmy, by dotarł do naszych uszu głos z nieba, od Ojca: „Jego słuchajcie”. Słuchać Jezusa to okazać Mu bezwarunkowe zaufanie, bo On zna drogę „na górę”, do celu. Trzeba stać się uczniem Jezusa. Trzeba pozwolić się „zaprowadzić” drogą ewangelicznych rad, wskazań i poleceń, bo nie ma lepszego przewodnika ani nauczyciela, by osiągnąć cel, niż Jezus. Abraham posłuchał głosu Boga i wyruszył w drogę. Apostołowie Piotr, Jan i Jakub pozwolili, żeby Jezus ich poprowadził, i dlatego zobaczyli chwałę (doświadczyli przedsionka nieba), której sami nigdy by nie osiągnęli.

Może i my znamy takie chwile z własnego życia: moment modlitwy, spowiedzi, rekolekcji, gdy nagle wszystko staje się jasne i serce wie, że Bóg jest blisko. A potem przychodzi poniedziałek, obowiązki, zmęczenie, rachunki, nieporozumienia – i trzeba zejść z góry.

Właśnie tam rozstrzyga się wiara: nie na Taborze, lecz w dolinie codzienności.

Paradoks chrześcijaństwa polega na tym, że największe światło często rodzi się w chwilach, które wydają się najciemniejsze.

Współczesnemu człowiekowi wydaje się, że jego godność domaga się tego, aby sam o sobie decydował i był „kowalem swojego losu”. Ile razy jednak przekonujemy się, że nie potrafimy poprowadzić nawet jednego dnia dokładnie tak, jak zaplanowaliśmy? Zapominamy, że nie jesteśmy tu na ziemi przypadkiem i mamy przed sobą cel, dla którego istniejemy, oraz Przewodnika, który oddał życie, aby nikt z nas nie zaginął.

Czy naprawdę chcemy iść przez życie sami, skoro Ten, który zna drogę na szczyt, wciąż mówi: „Chodź za Mną”?

Wydarzenia nadchodzącego tygodnia:

Wśród nas witamy wszystkich przybyłych do nas gości i przyjaciół. Życzymy wam dobrego wypoczynku, zwłaszcza dzieciom i młodzieży – którzy przyjechali do nas na FERIE. Zachęcamy, zwłaszcza tych spośród Was, którzy są po raz pierwszy w Rajczy i naszym Sanktuarium, żeby zgłębić wiedzę na temat naszej świątyni i cudownego Obrazu Matki Bożej Kazimierzowskiej – Królowej Beskidów. Jeśli ktoś z gości nie posiada obrazka z wizerunkiem Cudownego Obrazu Matki Bożej Kazimierzowskiej – Królowej Beskidów, to zapraszamy po Mszy Świętej do Zakrystii po odbiór.

Dzisiaj nasza parafia przeżywa Uroczystość Odpustową ku czci Świętego Kazimierza Królewicza – Patrona Parafii. Mszy Świętej o godzinie 11.00 będzie przewodniczył i Słowo Boże wygłosi ks. Prałat Władysław Zązel – wieloletni proboszcz w Kamesznicy, Kapelan Związku Podhalan i znany Duszpasterz Trzeźwości w całej Polsce. Już teraz dziękujemy Mu za tę posługę.

     Zapraszamy do udziału w Drogach Krzyżowych i Gorzkich Żalach.

Droga Krzyżowa w naszej Parafii – w każdy piątek o godzinie 17.30 oraz bezpośrednio po wieczornej Mszy Świętej, a w każdą Niedzielę o 17.30 Gorzkie Żale z Kazaniem Pasyjnym, zapraszamy już dzisiaj na 17.30.

     W Środę, 4 marca – w tym dniu przeżywać będziemy Uroczystość Odpustową ku czci Świętego Kazimierza Królewicza, Patrona Naszej Parafii. Dlatego zapraszamy wszystkich Parafian i Gości na tę Uroczystość i Mszę Świętą w tym wyjątkowym dla nas dniu. Mszy Świętej o godzinie 18.00 będzie przewodniczył i Słowo Boże wygłosi Ks. dr Marek Studenski – Wikariusz Generalny naszej Diecezji Bielsko – Żywieckiej i Dyrektor Wydziału Katechetycznego w naszej diecezji.

W Zakrystii Sanktuarium są do nabycia piękne Ikony z wizerunkiem Matki Bożej Kazimierzowskiej – cena 20 zł, modlitewniki z Nowenną do Matki Bożej Kazimierzowskiej a także z historią Cudownego Obrazu – w cenie 25 zł a także Karty do gry o Sanktuariach Naszej Diecezji w cenie 20 zł. Zachęcamy, żeby zaopatrzyć się w taką miłą pamiątkę z naszego Sanktuarium. Jest to także świetny prezent dla kogoś.

      Nasza Parafia organizuje w tym roku, we wrześniu (od 7 do 16 września), pielgrzymkę do Włoch – zostało kilka wolnych miejsc. Program pielgrzymki jest na stronach internetowych Parafii i w gablocie pod chórem. Pielgrzymka jest 10 dniowa, bardzo bogaty program, między innymi odwiedzimy Wiedeń i w drodze powrotnej Słowenię. Zainteresowanych wyjazdem zapraszamy po Mszy Świętej do Zakrystii w celu omówienia szczegółów, całkowity koszt około 5000 zł. Wszystkich, którzy już dokonali pierwszych wpłat, proszeni są o dokonanie drugiej wpłaty w wysokości 1500 zł do końca marca.

    W pierwszy czwartek, 5 marca – Od godziny 17.00 wystawienie i Adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, możliwość Spowiedzi Świętej i Nabożeństwo, podczas którego modlimy się przez wstawiennictwo Bł. Ks. Michała Rapacza oraz o rychłą Beatyfikację naszego rodaka ks. Franciszka Bryi, który został zabity w Obozie w Dachau.

   W pierwszy piątek, 6 marca – Od godziny 17.00 wystawienie i Adoracja Najświętszego Sakramentu, możliwość Spowiedzi Świętej. O godzinie 17.30 Droga Krzyżowa, na zakończenia Adoracji Pana Jezusa Nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po Mszy Świętej również Droga Krzyżowa dla osób, które nie mogą zdążyć na Drogę Krzyżową przed Mszą Świętą.

   W pierwszą sobotę miesiąca, 7 marca – oddajemy w tym dniu cześć Niepokalanemu Sercu Matki Bożej, na godzinę 7.00 zapraszamy wszystkie Róże Żywego Różańca z naszej Parafii. Po Mszy Świętej Wystawienie Najświętszego Sakramentu i Różaniec. W najbliższą sobotę kapłani nie pojadą do chorych. Odwiedziny chorych będą przed świętami Wielkanocnymi w sobotę 28.03.

    W sobotę, 7 marca odbędzie się Droga Krzyżowa w intencji Trzeźwości Narodu. Te Drogi Krzyżowe rozpoczął ks. Władysław Zązel. Odbywa się ona na terenie Obozu Koncentracyjnego w Brzezince – początek o godzinie 10.00 przy Bramie Śmierci.

                         OD 02.03.2026 DO 08.03.2026 – INTENCJE MSZALNE

 

02.03. PONIEDZIAŁEK

Godz.6.30 1. – za zm. Marię Harmata z mężem Janem w 3 r. śm.

  1. – za zm. Sylwestra Wolny

Godz. 7.00 1. – za zm. Emilię i Michała Janota z dziećmi

  1. – za zm. Teresę Wolny z mężem Augustynem i zięciem Zygmuntem

Godz. 18.00 – za zm. Stanisława Kocoń z rodzicami

03.03. WTOREK 

Godz. 6.30 1. – za zm. Wiesława Wójtowicz w 13 r. śm. z rodzicami

  1. – za zm. Franciszka Zeman

Godz. 7.00 1. – za zm. Krystynę Kubas z mężem Janem i synami Rudolfem i Władysławem

  1. – za zm. Edwarda Rybarskiego

Godz. 18.00 1. W int. Agaty Zawada z okazji urodzin z prośbą o Błogosławieństwo Boże, zdrowie

i potrzebne łaski oraz opiekę Matki Bożej Kazimierzowskiej a także w int. całej rodziny

  1. – za zm. Józefa Janota

04.03. ŚRODA ŚW. KAZIMIERZA KRÓLEWICZA

                           ODPUST PARAFIALNY

Godz. 6.30 1. – za zm. Marię Lach

  1. – za zm. Mirosława Sury

Godz. 7.00 1. – za zm. Kazimierza Juraszek z rodzicami i teściami

  1. – za zm. Jana Sufa

Godz.18.00 1. – za zm. Kazimierza Salachna z rodzicami

  1. – za zm. Jadwigę Wójcik w 12 r. śm. z rodzicami i rodzeństwem
  2. – w intencji wszystkich Parafian, ofiarodawców i fundatorów, dla żyjących o                       Błogosławieństwo Boże i opiekę matki Bożej, a dla zmarłych o chwałę życia z                          Bogiem w Niebie

05.03. CZWARTEK 

Godz. 6.30 1. – za zm. Marię Lach

  1. – za zm. Mirosława Sury

Godz. 7.00 1. – za zm. Kazimierza Skorupa z żoną Rozalią i Anną z rodzicami

  1. – za zm. Jana Sufa

Godz. 18.00 – w intencji Kapłanów pochodzących i pracujących w naszej Parafii, za siostry                              zakonne pochodzące z naszej Parafii i o nowe powołania do służby Bożej z naszej                    Parafii od Róży Kobiet zelatorki Aleksandry Syrek

06.03. PIĄTEK  

Godz. 6.30 1. – za zm. Marię Lach

  1. – za zm. Jana Sufa

Godz. 7.00 1. – za zm. Zofię Dudziec z mężem Mieczysławem

  1. – za zm. Jana Sufa

Godz. 18.00 – za zm. Tadeusza Lach w 14 r. śm. z rodzicami Barbarą i Michałem

Rajcza Dolna:

Godz. 17.00 – za zm. Marię Pawlus z mężem Janem i synami Zbigniewem i Mieczysławem

Rycerka Dolna:

Godz. 17.00 – za zm. Jana Sufa

07.03. SOBOTA

Godz. 6.30 1. – za zm. Janinę Witos

  1. – za zm. Marię Lach

Godz. 7.00 1. – w intencji wszystkich chorych, cierpiących i starszych z naszej Parafii oraz za osoby              opiekujące się nimi

  1. – intencja wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny

za grzechy i bluźnierstwa, którymi jest obrażane

Godz. 18.00 1. – za zm. Ludwika i Karolinę Capanda z córką Anną i zięciem Michałem

  1. – za zm. Adama Kuś w r. śm. z rodzicami i teściami

08.03. NIEDZIELA III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Godz. 7.00 – za zm. Krystynę i Mariana Wolny

Godz. 9.00 1. – za zm. Józefa Trzopek z synem Markiem

  1. – za zm. Stanisława Paciorek i Kazimierza Kliś

Godz. 11.00 1. – dziękczynna w intencji Mateusza Bryś z okazji 23 r. urodzin z prośbą

o Błogosławieństwo Boże, zdrowie, światło Ducha Św. i potrzebne łaski

oraz opiekę Matki Bożej Kazimierzowskiej

  1. – w intencji Łucji w 5 r. urodzin z prośbą o Błogosławieństwo Boże, zdrowie,  potrzebne łaski i opiekę Matki Bożej Kazimierzowskiej, a także w intencji całej  rodziny

Godz. 18.00 – za zm. Annę Pieczarka w 15 r. śm. z mężem i rodzicami

RAJCZA DOLNA:

Godz. 8.00 – za zm. Sylwestra Wolny

RYCERKA DOLNA:

Godz. 09.30 – za zm. Annę i Józefa Harmata z córką Anną

NICKULINA:

Godz. 11.00 – za zm. Kazimierza Kukuczka z żoną i dziećmi

DOM OPIEKI:

Godz. 15.00 – …