Klasyczne życzenia, jakie składają sobie ludzie z okazji imienin, urodzin czy Nowego Roku, brzmią: zdrowia, szczęścia, pomyślności. Warto dziś zastanowić się nad tym, czym jest szczęście.
Ktoś uważany jest za szczęśliwego, jeżeli ma zdrowie, pieniądze czy pracę. Gdy komuś brakuje pieniędzy albo ma problemy zdrowotne lub finansowe, powszechnie uważa się, że opuściło go szczęście.
W dzisiejszej Ewangelii słyszymy część nauczania Jezusa, którą możemy śmiało nazwać jedną z najważniejszych katechez, jakie wygłosił. Jest to nauka o tym, co znaczy być błogosławionym lub – w innym tłumaczeniu – co znaczy być szczęśliwym.
W Starym Testamencie „błogosławiony” (hebr. ’ašrê – eszer) to człowiek znajdujący się w stanie szczęśliwości. Nie odnosi się tego określenia do Boga, lecz zawsze do ludzi. Jezus posługuje się właśnie tym słowem w czasie Kazania na Górze. Na język polski możemy je przetłumaczyć jako „szczęśliwy”. Jednak szczęście, o którym mówi Jezus, jest czymś więcej niż stanem zależnym od zewnętrznych okoliczności. Jest to wewnętrzna postawa, która motywuje do życia i podejmowania właściwych decyzji, nawet wtedy, gdy okoliczności zewnętrzne nie są sprzyjające.
Wielu ludzi nie jest w stanie tego zrozumieć. Jak bowiem ktoś ubogi, smutny, cichy, łaknący sprawiedliwości, miłosierny, czystego serca czy wprowadzający pokój może uważać się za szczęśliwego? Czyż szczęście, jak potocznie rozumie je ten świat, nie polega na posiadaniu bogactwa, życiu bez zmartwień i trosk doczesnych albo na władzy? Szczęście według mentalności tego świata to wolność od wszelkich ograniczających zasad, a także życie według logiki „oko za oko, ząb za ząb”. Przejawem tak rozumianego szczęścia bywa „wolna miłość”, nieskrępowana zasadami moralnymi w dziedzinie życia seksualnego. Wyrazem szczęścia w oczach świata jest także demonstracja siły oraz dominacja nad słabszymi.
W nauczaniu o błogosławionych Jezus przełamuje te stereotypy. Pokazuje, że prawdziwe szczęście istnieje wtedy, gdy nie jest ono budowane kosztem cierpienia, poniżania i niszczenia godności drugiego człowieka. Człowiekiem szczęśliwym jest ten, kto potrafi budować pokój i sprawiedliwość oraz okazywać miłosierdzie. Szczęście to umiejętność pocieszania smutnych i strapionych. Człowiek szczęśliwy to ktoś pokorny, a tym samym gotowy przyjąć pocieszenie i pomoc, gdy potrzebuje wsparcia. Szczęście to radość życia z czystym sercem i prawym sumieniem. Człowiek szczęśliwy to ten, kto żyje z przekonaniem, że wysiłek i duchowa walka mają sens. Szczęście według nauczania Jezusa to także gotowość ponoszenia kosztów, takich jak obelgi, wyszydzanie, a nawet prześladowania ze względu na wiarę w Boga – ze względu na prawdę, dla której warto oddać życie.
W ostatnim zdaniu dzisiejszej katechezy Jezus ukazuje motywację tego wszystkiego, co możemy nazwać zabieganiem o szczęście: „Wielka jest wasza nagroda w niebie”. Oznacza to, że szczęście mierzy się miarą wieczności, a nie tylko doczesnego zysku.
Czy możliwy jest taki styl życia, jaki proponuje Jezus? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwał także papież Franciszek. Daje on nam następującą wskazówkę:
„Chociaż słowa Jezusa mogą wydawać nam się poetyckie, to jednak są one przeciwstawne temu, co czyni się zazwyczaj i co czyni się w społeczeństwie. I chociaż to orędzie Jezusa nas pociąga, świat prowadzi nas do innego stylu życia. Błogosławieństwa nie są bynajmniej czymś lekkim ani powierzchownym. Wręcz przeciwnie – możemy nimi żyć tylko wtedy, gdy Duch Święty przenika nas całą swoją mocą i uwalnia nas od słabości egoizmu, lenistwa czy pychy” (Gaudete et exsultate, nr 65).
Taki styl życia jest możliwy dla kogoś, kto nie pokłada zaufania wyłącznie we własnych siłach, lecz pozwala się prowadzić Duchowi Świętemu.
Dzisiejsza Ewangelia pokazuje nam, że szczęście nie zależy od tego, co mamy w szafie, jakim samochodem jeździmy, w jakich egzotycznych krajach byliśmy na wakacjach czy jaki jest stan naszego konta w banku. Szczęście nie polega jedynie na tym, co możemy otrzymać i czym się nasycić. Jeśli chcemy być szczęśliwi, powinniśmy nauczyć się czynić dobro dla innych, nawet jeśli nie widzimy od razu efektów. Czynienie dobra ze względu na to, że jest dobrem, staje się źródłem prawdziwego szczęścia.
Papież Franciszek mówi o tym w następujący sposób:
„Czasem wydaje nam się, że podejmując wysiłki, nie osiągnęliśmy żadnego rezultatu, jednak misja nie jest jakąś sprawą lub projektem przedsiębiorstwa, nie jest organizacją należącą do organizacji pozarządowych, nie jest przedstawieniem, aby policzyć, ilu ludzi wzięło w nim udział dzięki naszej propagandzie; jest czymś o wiele głębszym, przekraczającym wszelką miarę. Może Pan posłużyć się naszym zaangażowaniem, by udzielić błogosławieństw w innym miejscu świata, dokąd nigdy nie pójdziemy. Duch Święty działa, jak chce, kiedy chce i gdzie chce; my oddajemy samych siebie, nie zamierzając oglądać widocznych rezultatów. Wiemy tylko, że nasze oddanie się jest konieczne. Nauczmy się odpoczywać w czułości ramion Ojca pośród naszego ofiarnego i twórczego zaangażowania. Idźmy naprzód, dajmy z siebie wszystko, ale pozwólmy, aby to On uczynił nasze wysiłki tak owocnymi, jak Jemu się podoba” (Evangelii gaudium, nr 279).
To jest postawa człowieka żyjącego duchem błogosławieństw. Czyni on dobro ze względu na wartość, jaką jest dobro, a nie ze względu na oczekiwany zysk czy związaną z nim sławę. Kroczy drogą przebaczenia, ponieważ w ten sposób chce budować pokój. Żyje w prawdzie, aby budować sprawiedliwość. Troszczy się o czyste serce, by zachować prawe sumienie. Nie boi się krytyki ani prześladowań, ponieważ wie, że jego nagroda jest w niebie.
Nasze rozważanie zakończmy wierszem – modlitwą przypisywaną św. Matce Teresie z Kalkuty, która wyraża styl życia w duchu błogosławieństw:
Ludzie są często nierozsądni, irracjonalni i egocentryczni – i tak im wybacz.
Jeśli jesteś miły, ludzie mogą oskarżać cię o egoistyczne, ukryte motywy – bądź miły mimo wszystko.
Jeśli odniesiesz sukces, zdobędziesz niewiernych przyjaciół i prawdziwych wrogów – i tak odnieś sukces.
Jeśli jesteś uczciwy i szczery, ludzie mogą cię oszukać – bądź mimo to szczery i uczciwy.
To, co tworzysz latami, inni mogą zniszczyć w ciągu jednej nocy – twórz mimo wszystko.
Jeśli znajdziesz spokój i szczęście, niektórzy mogą być zazdrośni – i tak bądź szczęśliwy.
Dobro, które czynisz dzisiaj, jutro może zostać zapomniane – mimo wszystko czyń dobro.
Daj z siebie wszystko, a to i tak może nie wystarczyć – mimo wszystko dawaj z siebie wszystko.
W ostatecznym rozrachunku jest to sprawa między tobą a Bogiem – i tak nigdy nie było to między tobą a nimi.
Wydarzenia nadchodzącego tygodnia:
Wśród nas witamy wszystkich przybyłych do nas gości i przyjaciół. Życzymy wam dobrego wypoczynku, zwłaszcza dzieciom i młodzieży przeżywającym Ferie Zimowe. Zachęcamy, zwłaszcza tych spośród Was, którzy są po raz pierwszy w Rajczy i naszym Sanktuarium, żeby zgłębić wiedzę na temat naszej świątyni i cudownego Obrazu Matki Bożej Kazimierzowskiej – Królowej Beskidów. Jeśli ktoś z gości nie posiada obrazka z wizerunkiem Cudownego Obrazu Matki Bożej Kazimierzowskiej – Królowej Beskidów, to zapraszamy po Mszy Świętej do Zakrystii.
W poniedziałek, 2 lutego – Święto Ofiarowania Pańskiego, składka w tym dniu przeznaczona jest na Zakony Kontemplacyjne.
We Wtorek, 3 lutego – Wspomnienie Świętego Błażeja, biskupa.
W środę, 4 lutego – Po Mszy Świętej wieczornej Nowenna do Matki Bożej Kazimierzowskiej, zachęcamy do pisania próśb i podziękowań do Matki Bożej – podczas Nowenny zawsze odczytujemy wszystkie prośby i podziękowania i modlimy się w tych intencjach.
W pierwszy czwartek, 5 lutego – Wspomnienie Świętej Agaty, dziewicy i męczennicy. Od godziny 17.00 wystawienie i Adoracja Najświętszego Sakramentu, możliwość Spowiedzi Świętej i Nabożeństwo, podczas którego modlimy się przez wstawiennictwo Bł. Ks. Michała Rapacza oraz o rychłą Beatyfikację naszego rodaka ks. Franciszka Bryi, który został zabity w Obozie w Dachau.
W pierwszy piątek, 6 lutego – wspomnienie Świętych męczenników Pawła Miki i Towarzyszy. Od godziny 17.00 wystawienie i Adoracja Najświętszego Sakramentu, możliwość Spowiedzi Świętej, na zakończenia Adoracji Pana Jezusa Nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
W pierwszą sobotę miesiąca, 7 lutego – oddajemy w tym dniu cześć Niepokalanemu Sercu Matki Bożej, na godzinę 7.00 zapraszamy wszystkie Róże Żywego Różańca z naszej Parafii. Po Mszy Świętej Wystawienie Najświętszego Sakramentu i Różaniec. Od godziny 8.30 kapłani pojadą do ludzi chorych i starszych wiekiem, prosimy zgłosić ich w Kancelarii Parafialnej lub w Zakrystii do piątku.
W Zakrystii Sanktuarium są do nabycia piękne, modlitewniki z specjalnymi modlitwami i Nowenną do Matki Bożej Kazimierzowskiej a także z historią Cudownego Obrazu, który został podarowany do naszego Sanktuarium przez Króla – w cenie 25 zł a także Karty do gry o Sanktuariach Naszej Diecezji w cenie 20 zł. Zachęcamy, żeby zaopatrzyć się w taką miłą pamiątkę z naszego Sanktuarium. Jest to także świetny prezent dla kogoś.
W przyszłą Niedzielę, 11 stycznia składka kopertowa, na cele inwestycyjne naszej Parafii i Sanktuarium. W grudniu zebraliśmy na ten cel 13 070 zł. Wszystkim ofiarodawcom i fundatorom dziękujemy i zapewniamy Was o naszej modlitwie przed Cudownym wizerunkiem Matki Bożej Kazimierzowskiej – Królowej Beskidów.
Nasza Parafia organizuje w tym roku, we wrześniu (od 7 do 16 września), pielgrzymkę do Włoch – zostało kilka wolnych miejsc. Program pielgrzymki jest na stronach internetowych Parafii i w gablocie pod chórem. Pielgrzymka jest 10 dniowa, bardzo bogaty program, między innymi odwiedzimy Wiedeń i w drodze powrotnej Słowenię. Zainteresowanych wyjazdem zapraszamy po Mszy Świętej do Zakrystii w celu omówienia szczegółów, całkowity koszt około 5000 zł.
Od 5 do 9 lutego 2026 r. w naszej Gminie odbędzie się 29 Międzynarodowy Rajd Chłopski. W Niedzielę 7 lutego o godzinie 9.00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji organizatorów i uczestników Rajdu Chłopskiego.
Zapraszamy na niezwykłą pielgrzymkę do Meksyku, która porusza serce i zachwyca zmysły – spotkanie z Matką Bożą z Guadalupe, rekolekcje w największym sanktuarium obu Ameryk oraz podróż przez najpiękniejsze i najbardziej fascynujące miejsca kraju. Duchowe przeżycia łączą się tu z egzotyką oraz z wypoczynkiem nad ciepłym oceanem.
Oficjalna strona pielgrzymki na stronie internetowej Biura Podróży “AWERTOUR”:
https://awertour.eu/pielgrzymki/pielgrzymka-do-matki-bozej-z-guadalupe-duchowa-podroz-przez-meksykpielgrzymka-do-meksyku-z-wypoczynkiem-w-acapulco/Termin pielgrzymki w dniach od 9.11 do 22.11 2026 roku. Koszt 5990 zł i 1390 USD
Prasa: Zachęcamy do nabycia prasy katolickiej.
OD 02.02.2025 DO 08.02.2025 – INTENCJE MSZALNE
02.02. PONIEDZIAŁEK ŚWIĘTO OFIAROWANIA PAŃSKIEGO
Godz. 7.00 – za zm. Jana Kurowskiego z żoną Anną, synami Zdzisławem i Karolem oraz synową Grażyną
Godz. 9.00 1. – za zm. Stanisławę Paciorek w 28 r. śm. z mężem Emilem i rodzicami
- – za zm. Franciszkę Hutyra z mężem Michałem i rodzicami
Godz. 18.00 – za zm. Jana i Julię Czaniecki z synami Franciszkiem i Józefem
03.02. WTOREK
Godz. 6.30 – za zm. Annę Czaniecką z mężem Józefem w rocznicę śmierci
Godz. 7.00 1. – za zm. Julię i Ignacego Krzepina z zięciami Edwardem i Władysławem
oraz wnukiem Mariuszem
- – za zm. Rudolfa Lach z żoną Stanisławą i synem Stanisławem
Godz. 18.00 – za zm. Wiktorię Pomietło z mężem Bronisławem i synami Franciszkiem i Janem
04.02. ŚRODA
Godz. 6.30 – za zm. Teresę Wolny z mężem Augustynem i zięciem Zygmuntem
Godz. 7.00 – za zm. Władysławę Wiercigroch w 2 r. śm.
Godz.18.00 1. – za zm. Wiktorię Szatanik z mężem Tadeuszem
- – za zm. Stanisława Piekarz w 1 r. śm.
05.02. CZWARTEK ŚW. AGATY DZIEWICY I MĘCZENNICY
Godz. 6.30 – za zm. Jana Janota w 2 r. śm.
Godz. 7.00 – za zm. Jana Lach w 2 r. śm.
Godz. 18.00 – w intencji kapłanów pochodzących i pracujących w naszej Parafii, za siostry zakonne pochodzące z naszej Parafii i o nowe powołania do służby Bożej z naszej Parafii
Rajcza Dolna:
Godz. 17.00 – za zm. Czesława Płoskonka z ojcem Stanisławem
Rycerka Dolna:
Godz. 17.00 – za zm. Michała Płoskonka w 8 r. śm. z rodzicami i teściami
06.02. PIĄTEK ŚW. MĘCZENNIKÓW PAWŁA MIKI I TOWARZYSZY
Godz. 6.30 1. – za zm. Stanisława Miesiączek
- – za zm. Rozalię Brandys
Godz. 7.00 1. – za zm. Zbigniewa Długoszek z rodzicami i teściami
- – za zm. Bronisława Szewczyka
Godz. 18.00 – dziękczynna za otrzymane łaski z prośbą o Błogosławieństwo Boże, opiekę Matki Bożej i dary Ducha Św. dla Kacpra Paciorek w 18 r. urodzin
07.02. SOBOTA
Godz. 6.30 – za zm. Stanisława i Rozalię Dziasek
Godz. 7.00 1. – w intencji wszystkich chorych, cierpiących, starszych z naszej Parafii oraz
za osoby opiekujące się nimi, za Służbę Zdrowia (lekarzy i pielęgniarki, personel
medyczny i Ratowników Medycznych)
2.- intencja wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny za bluźnierstwa i grzechy, którymi jest obrażane
Godz. 18.00 1. – za zm. Tadeusza Hutyra w 4 r. śm.
- – za zm. Krystynę Kostka z mężem Janem
08.02. NIEDZIELA
Godz. 7.00 – za zm. Elżbietę Wiercigroch z córką Izabelą
Godz. 9.00 1. – za zm. Annę Trzopek z rodzicami, synem Józefem i wnukiem Markiem
- – w intencji organizatorów i uczestników Narciarskiego Rajdu Chłopskiego
Godz. 11.00 – za zm. Anielę i Franciszka Mikołajek
Godz. 18.00 – za zm. Jana Bryja w 2 r. śm. z synem Piotrem
RAJCZA DOLNA:
Godz. 8.00 – za zm. Marię Wiercigroch od Róży Kobiet zelatorki Langer
RYCERKA DOLNA:
Godz. 09.30 – za zm. Władysława i Ludwikę Capanda z synem Janem i zięciem Bronisławem
NICKULINA:
Godz. 11.00 – za zm. Franciszka i Marię Kukuczka z rodzicami
DOM OPIEKI:
Godz. 15.00 – …